Čína kvůli americké měnové politice možná zvýší úroky

05.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 5. listopadu (ČTK) - Čína zřejmě bude muset zvýšit základní úrokové sazby, aby neutralizovala dopady americké měnové politiky. Napsal to dnes tamní list China Securities Journal. Peking se obává, že druhá fáze kvantitativního uvolňování měnové politiky, ke které tento týden sáhla americká centrální banka (Fed), podpoří příliv takzvaných horkých peněz, tedy spekulativního kapitálu.

Navrhované opatření by ale zvýšilo rozdíl v úrokových sazbách mezi Čínou a Spojenými státy, což samo o sobě může přilákat další zahraniční kapitál. Čínský list ale upozorňuje, že vyšší sazby v Číně by pomohly zchladit ceny domácích aktiv.

"Nesmíme zapomenout na japonskou lekci. Musíme zpřísnit vnitřní (měnovou) politiku, abychom se vyrovnali s jejím uvolňováním v zahraničí, a zabránili tak vzniku nadhodnocení aktiv," píše se v redakčním článku na první straně listu. Ten patří k hlavním finančním periodikům v Číně.

List napsal, že snižování úrokových sazeb v Japonsku v 80. letech minulého století vedlo k nadhodnocení cen aktiv a způsobilo deflaci, když bublina splaskla.

Fed ve středu oznámil, že v rámci nového kola QE2, jak se druhá fáze kvantitativního uvolňování měnové politiky zkracuje, do poloviny příštího roku odkoupí dluhopisy americké vlády za zhruba 600 miliard dolarů (asi 10,3 bilionu Kč). Reinvestovat přitom bude i výnosy z papírů, které nakoupil dřív, takže celková částka podpory by se mohla vyšplhat až na 950 miliard dolarů (asi 16,3 bilionu Kč).

Čína v říjnu poprvé po dvou letech sáhla ke zvýšení základních úroků a roční sazbu, kterou tamní centrální banka platí za vklady, posunula o čtvrt bodu na 2,5 procenta. Roční úrok, za který centrální banka poskytuje úvěry, se zvýšil ve stejném rozsahu na 5,56 procenta.

Čína by si podle listu měla dát na podobné bubliny pozor, zvlášť v situaci, kdy se kvůli zdražování potravin zvyšuje riziko inflace. Jako méně úspěšná se ukazuje snaha odrážet spekulativní kapitál, protože o to stejné se snaží například i Brazílie, Jižní Korea či Thajsko.

"Z tohoto pohledu je nezbytné, aby naše země zahájila cyklus zvyšování úrokových sazeb. Pod kontrolou by měl být i proces otevírání našeho kapitálového účtu," míní list.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK