Stávka v BBC je dalším z protestů posledních týdnů, když několikrát již stávkovala část zaměstnanců londýnského metra a londýnští hasiči. Ti nakonec zrušili na dnešek plánovanou kontroverzní stávku. Měla se konat v době, kdy Britové ohňostroji slaví tak zvanou Noc ohňů (Bonfire Night) připomínající odhalené spiknutí ze 17. století, které mělo vyhodit do povětří parlament. Hasiči, kterým vedení hasičského sboru hrozilo propuštěním, pokud nepřijmou nové rozvržení směn, přistoupili na další vyjednávání 16. listopadu.
Veřejnoprávní BBC je financována z koncesionářských poplatků. Vláda v rámci rozpočtových škrtů de facto snížila rozpočet BBC o 16 procent, když rozhodla o zmrazení poplatků pro příštích šest let a převedla na ni financování vysílání do zahraničí BBC World Service.
Stávky se účastní na 4000 členů žurnalistických odborů Národní svaz novinářů (NUJ), kteří odmítli navrhované změny v penzijních plánech. BBC tvrdí, že potřebuje zacelit deficit v penzijních plánech, který dosahuje 1,5 miliardy liber (asi 42 miliard korun). Navrhuje zaměstnancům práci do 65 let namísto nynějších 60 a chce, aby zvýšili svůj příspěvek do penzijního fondu.
NUJ zpochybňuje výši penzijního deficitu a označuje nabídku vedení BBC za nepřijatelnou. Odbory sdružující další profese v BBC na tyto změny přistoupily. Šéf BBC Mark Thompson den před stávkou v poselství zaměstnancům označil návrhy vedení společnosti za spravedlivé.
Dnes ráno se nevysílal na BBC Radio Four oblíbený ranní zpravodajský pořad Today, televizní zpravodajský kanál BBC News vysílá kromě krátkých zpráv jen již dříve natočené pořady. Během dne mají být zrušeny hlavní zpravodajské relace, stejně jako sledovaný publicistický pořad Newsnight. Stávky se účastní také známí televizní moderátoři BBC jako Fiona Bruceová a Kirsty Warková.
Další dvoudenní stávku plánují členové NUJ v BBC na 15. a 16. listopadu.