...odhady
* Celkový počet prac.míst v USA se zvýšil poprvé od května
* Soukromý sektor vytvořil 159.000 míst, nejvíce od dubna
* Míra nezaměstnanosti stagnuje na 9,6 procenta
(přidává komentáře analytiků, reakci trhu)
Americká ekonomika v říjnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo, když soukromé firmy najímaly zaměstnance nejrychlejším tempem od dubna, ukázaly v pátek údaje ministerstva práce.
Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor ve Spojených státech stoupl o 151.000, a překonal tak odhady všech 77 analytiků oslovených Reuters. Jde přitom o první přírůstek od května, a zpráva tak může značit, že se skomírající ekonomika začíná opět probouzet k životu.
Analytici oslovení Reuters podle mediánu odhadů očekávali, že americká ekonomika v říjnu přidala pouze 60.000 pracovních míst, přičemž i nejoptimističtější odhad počítal s přírůstkem o 120.000 míst. Úbytek za září navíc resort revidoval na pokles o 41.000 z původně uváděných minus 95.000 pracovních míst.
Počet míst v soukromém sektoru, v současnosti považovaný za lepší ukazatel trendů na trhu práce, stoupl o 159.000, a hravě tak vyvážil ztrátu 8.000 míst ve státním sektoru.
Trh čekal přírůstek pouze o 75.000 pracovních míst. Resort také výrazně revidoval přírůstek za září, a sice na 107.000 z původně udávaných 64.000.
"Takže je to pořád ve sféře mírného zotavení. Obě čísla jsou lepší, než lidé čekali, což je další hřebíček do rakve možné recese s dvojím dnem," řekl Nigel Gault, hlavní ekonom pro americký trh ze společnosti IHS Global Insight.
Americké akciové futures po zprávě umazaly předchozí ztráty a krátce po zahájení seance se akcie na Wall Street obchodovaly bez větších změn. Evropské burzy <.FTEU3> se vyhouply do kladného teritoria a zapsaly si téměř sedmiměsíční maximum. Dolar vyskočil vůči euru i jenu <EUR=><JPY=>.
Obavy z chudokrevného trhu práce byly jedním z hlavních faktorů, které stály za rozhodnutím americké centrální banky (Fed) z tohoto týdne napumpovat do ekonomiky dalších 600 miliard dolarů pomocí nákupů státních dluhopisů.
Centrální banka, jež v prosinci 2008 srazila úrokové sazby téměř na nulu, ve snaze podnítit poptávku a stlačit úrokové sazby na trhu ještě níž už nakoupila státní obligace a na hypotéky vázané dluhopisy zhruba za 1,7 bilionu dolarů.
Ani prudký říjnový nárůst pracovních míst však nepohnul s vysokou mírou nezaměstnanosti, která již třetí měsíc v řadě stagnovala na 9,6 procenta, v souladu s odhady trhu.
"Míra nezaměstnanosti nám pořád stagnuje, takže uvažování Fedu to v tuto chvíli příliš neovlivní," řekl Sean Incremona, ekonom společnosti 4Cast v New Yorku.
Podle analytiků je pro postupné snižování míry nezaměstnanosti třeba, aby americká ekonomika vytvářela alespoň 125.000 pracovních míst měsíčně. V tomto směru je alespoň povzbudivá série čtyř měsíců stabilního přijímání více než 100.000 lidí měsíčně v soukromém sektoru.
Rozčarování z vysoké nezaměstnanosti napomohlo republikánům k ovládnutí Sněmovny reprezentantů v úterních volbách, považovaných mimo jiné za referendum o ekonomické politice prezidenta Baracka Obamy. <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Graf vývoje pracovních míst v USA: http://r.reuters.com/dar93q ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]