"Tato historická dohoda je nejpodstatnější reformou v 65leté historii fondu a dosud největším přesunem vlivu ve prospěch rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí a je uznáním jejich rostoucí role v globální ekonomice," prohlásil na tiskové konferenci ve Washingtonu výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn. Na nové "velké hráče" šéf MMF apeloval, aby převzali větší díl odpovědnosti při usměrňování globální ekonomiky.
Rada fondu potvrdila dohodu, kterou před dvěma týdny schválili ministři financí skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 v Jižní Koreji. Podle ní se na rozvíjející se země přesune od menších evropských zemí a Saúdské Arábie více než šest procent hlasovacích práv. Vedení MMF také potvrdilo dohodu, podle níž se evropské země ve 24členné výkonné radě vzdají dvou křesel z osmi až devíti, které drží nyní.
Se změnami musí ještě vyslovit souhlas všech 187 členských zemí fondu. Dokončení dohody a její uvedení v platnost tak bude trvat zřejmě několik let. G20 za konečný termín realizace dohody stanovila říjen 2012.
Velké rozvojové země, které se v posledním desetiletí vyšvihly do pozice ekonomických mocností, poválečné uspořádání v MMF stále více kritizovaly, protože přestalo odrážet změny v poměru ekonomických sil ve světě. Čína se letos stala druhou největší ekonomikou světa a prudký vzestup zažívá i Indie nebo Brazílie. Rozvíjejí se ekonomiky nyní už nebudou mít pocit, že "jsou sice pozvány ke stolu, ale zůstávají malými hráči", řekl Strauss-Kahn.
Hlavní roli v mezinárodních finančních institucí od jejich založení na konci druhé světové války hrají USA a Evropa, které si také rozdělují funkce šéfů MMF a Světové banky. Ve výkonné radě MMF dosud dominovala pětice zemí složená z USA, Japonska, Německa, Francie a Británie. Tato skupina se nyní rozšíří na deset a kromě čtveřice rozvojových mocností se do ní zařadí Itálie.
Čína co do hlasovacích práv přeskočí Německo, Francii a Británii a její podíl se zvýší na 6,19 procenta z nynějších 3,65 procenta. Indii bude patřit osmé místo, Rusku deváté a Brazílii desáté. Celkem budou mít tyto čtyři země v rámci MMF podíl 14,18 procenta a rozvíjející se země jako celek 42,29 procenta.