Ministři APEC proti devalvacím, napětí mezi Čínou a USA mírnější

06.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kjóto 6. listopadu (ČTK) - Ministři financí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) se dnes na závěr své dvoudenní schůzky shodli na nutnosti vyhnout se získávání obchodních výhod devalvacemi měn a na další spolupráci ve zmírňování globálních nerovnováh. Na setkání v japonském městě Kjóto bylo rovněž patrné zmírnění vzájemné kritiky ekonomické politiky Číny a Spojených států.

Finanční činitelé skupiny, která se na světové ekonomice podílí více než polovinou, tak podpořili stanovisko ministrů financí skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 z minulého měsíce. Ti se pokusili zmírnit napětí, které přetrvává kolem směnných kurzů a vyvolává obavy z "měnových válek", a dohodli se, že se budou vyhýbat devalvacím měn, kterými státy posilují svou obchodní konkurenceschopnost.

Schůzky ministrů G20 a APEC předcházely summitu G20 příští týden v jihokorejském Soulu, na který hned poté naváže summit APEC v japonské Jokohamě. Na těchto setkáních budou hlavy států řešit spory o to, jak zmírnit obchodní nerovnováhy, které by mohly destabilizovat světovou ekonomiku.

Spojené státy navrhly stanovit konkrétní limity na přebytky a deficity obchodních a platebních bilancí, to však narazilo na tvrdý odpor Číny a Německa, tedy zemí s nejvyššími přebytky. Americký ministr financí Timothy Geithner však dnes popřel, že by na schůzce APEC usiloval o prosazení nějakých neměnných cílů. "To, co jsme navrhli na G20 a o čem jsme dnes mluvili, bylo vybudování rámce spolupráce, který by snížil riziko, že budoucí růst bude ohrožen opětným vznikem vysokých nerovnováh," řekl Geithner.

"Tvoří se společný základ pro řešení vnějších nerovnováh, ať jde o přebytky či deficity běžného účtu nebo o stabilitu globálního měnového systému," uvedl japonský ministr financí Jošihiro Noda. "Nemluvili jsme dnes o detailních číslech, shodli jsme se však, že budeme pokračovat v debatě konkrétnějším způsobem. Myslím, že to je pokrok," dodal Noda.

Hlavní pozornost se na globálních schůzkách v poslední době věnuje sporu mezi USA a Čínou. Washington kritizuje Čínu za to, že brání přirozenému zhodnocování kurzu jüanu, aby získala konkurenční výhodu v obchodě, v němž pak má enormní přebytky. Peking na to v poslední době stále více odpovídá kritikou americké hospodářské politiky, zejména kroků, které vedou k oslabení americké měny a k rostoucímu přílivu spekulativních peněz do mladých tržních ekonomik včetně Číny.

Na schůzce APEC však bylo patrné zmírnění tónu a náměstek čínského ministra financí Wang Ťün dnes do určité míry podpořil novou vlnu uvolňování měnové politiky v USA, která má podpořit slábnoucí oživení největší ekonomiky světa. "Povzbuzení americké ekonomiky sehraje důležitou roli v globálním ekonomickém oživení," řekl Wang novinářům.

Čínský činitel však dal najevo, že Peking považuje i nadále podporu ekonomiky tištěním peněz za riskantní a nebezpečné zejména pro rozvíjející se země. "Politika kvantitativního uvolňování již u rozvíjejících se zemí vyvolala znepokojení a my budeme tuto politiku nadále pozorně sledovat," řekl Wang a dodal, že velké ekonomiky by se měly zdržet nadměrných emisí peněz.

Americká centrální banka (Fed) ve středu oznámila plán druhého kola takzvaného kvantitativního uvolňování (QE2), v jehož rámci nalije do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů do poloviny příštího roku 600 miliard dolarů (10,5 bilionu Kč). Opatření již kritizovaly některé přední světové ekonomiky, zejména Čína a Německo.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble krok Fedu označil za "bezradný" a řekl, že podkopává věrohodnost finanční politiky USA. "Nedává smysl, když Američané obviňují Číňany z manipulace se směnným kurzem, a pak uměle stlačují kurz dolaru pomocí tisku svých peněz," řekl Schäuble týdeníku Der Spiegel. Brazilský ministr financí Henrique Meirelles v pátek řekl, že americké nákupy dluhopisů hrozí vytvořit "bubliny" nadhodnocených cen aktiv v jiných zemích, kam budou ohromné dolarové přebytky směřovat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK