"Do konce roku stále předpokládám spíše oslabování koruny směrem k 25,00 Kč za euro," řekl ČTK analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Kurz vůči dolaru očekává lehce pod 18,00 Kč/USD.
Po čtvrtečním jednání bankovní rady České národní banky podle Vlka utichly spekulace o brzkém zvyšování sazeb, což bere koruně jeden ze zdrojů růstu. I když se české ekonomice i eurozóně stále daří relativně slušně, trhy se mohou zaměřit na slabší příští rok, což by potenciál rizikových aktiv i koruny zhoršilo, podotkl.
Koruna ve čtvrtek posílila na dvouleté maximum dílem zásluhou zpevňujícího polského zlotého a dílem kvůli spekulacím, že ČNB přinese "jestřábí" komentář a přiblíží zvýšení sazeb počátku příštího roku, souhlasila analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Centrální banka naopak přinesla pesimističtější obrázek a odsunula zvýšení sazeb ke konci roku 2011.
V horizontu týdnů Horská předpokládá stagnaci koruny v pásmu 24,32 až 24,70 Kč za euro. Pokud česká ekonomika výrazněji ke konci roku zpomalí a příliv volné likvidity ze zahraničí bude směřovat mimo ČR, koruna může ke konci roku oslabit k hladině 25 Kč za euro, dodala analytička.
"Koruna v pátek brzy ráno mírně oslabila nad 24,55 Kč/EUR. Zkoušela to ještě výš, ale hladina 24,60 Kč za euro už další oslabení nedovolila. Korekci čtvrtečního posílení jsme čekali," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Domácí měna ale podle ní dlouhodobě nemůže ignorovat některé vlivy pro její posílení. "Půjde jí to v dalších dnech ztuha, ale půjde. Do konce listopadu se ještě posílení k euru dočkáme," poznamenala.
Na silnou korunu zpravidla doplácejí čeští exportéři, kteří tak při přepočtu na eura nebo dolary přicházejí o miliardové zisky. Pevná měna naopak zlevňuje dovoz, a to zejména ropy, zemního plynu a spotřebního zboží.