Bernanke: Fed chce oživit růst ekonomiky, nikoli zvýšit inflaci

07.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jekyll Island (USA) 7. listopadu (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) svým rozhodnutím nakoupit vládní dluhopisy za celkem 600 miliard dolarů (10,5 bilionu Kč) usiluje pouze o podporu ekonomiky, nikoli o odstartování růstu inflace. Řekl to o víkendu šéf Fedu Ben Bernanke, který v posledních dnech hájí středeční kontroverzní rozhodnutí měnového výboru Fedu oživit slabou ekonomiku napumpováním nových peněz. Krok Fedu o víkendu ostře kritizoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

"Nemáme v úmyslu snažit se o vytvoření inflace, naším cílem je poskytnout dodatečný stimul, který dopomůže k oživení ekonomiky, a k tomu, abychom se vyhnuli možné další dezinflaci, která by, jak asi všichni souhlasíme, mohla být znepokojující," řekl Bernanke v sobotu na setkání centrálních bankéřů na ostrově u pobřeží Georgie. Připomněli si zde sté výročí tajné schůzky předních politiků a bankéřů, která vedla ke vzniku Federálního rezervního systému.

Fed se rozhodl podniknout druhé kolo takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE2) pod tlakem letošního zpomalování hospodářského růstu. Ten se v posledních dvou čtvrtletích pohyboval kolem dvou procent, což je více než rok po ukončení recese nezvykle nízké tempo. Míra nezaměstnanosti po celý rok setrvává na vysoké úrovni těsně pod deseti procenty.

Bernanke chce utišit kritiku, která se po nestandardním kroku Fedu rozpoutala doma i ve světě. Kritici poukazují na to, že Fed svým krokem ekonomice nijak nepomůže a jen rozpoutá inflaci a vytvoří nové nebezpečné "bubliny" prudkého růstu cen aktiv jako komodit nebo akcií. Připomínají rovněž, že pokusy nastartovat ekonomiku zvýšenou inflací v 70. letech minulého století žalostně selhaly, protože vedly ke stagflaci charakterizované jak vysokou inflací, tak vysokou nezaměstnaností.

Ostře krok Fedu napadá zejména Německo. Ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že podpora ekonomiky tištěním peněz podkopává věrohodnost Spojených států a vytváří nejistotu. "Mám velké pochyby, zda má smysl pumpovat na trhy neomezené množství peněz. Americká ekonomika žádným nedostatkem likvidity netrpí. Žádný ekonomický argument pro to nevidím," řekl Schäuble pro nové číslo týdeníku Der Spiegel.

"Ztíží to usilovaní o rozumnou rovnováhu mezi průmyslovými a rozvojovými zeměmi a podkopává to věrohodnost americké finanční politiky," řekl ministr. V pátek Schäuble označil politiku pumpování peněz do ekonomiky za "bezradnou".

V pátek Bernanke před studenty v Jacksonville na Floridě hájil krok Fedu zdůrazňováním, že silná americká ekonomika je životně důležitá nejen pro Američany, ale i pro globální oživení a ekonomickou stabilitu ve světě. Dlouhý propad kurzu dolaru, který odrážel přípravu na měnové uvolnění, označil šéf Fedu za dočasný. Řekl, že americká měna po zesílení ekonomiky obnoví sílu. Dolar je světová rezervní měna a její kurz má dopad na celou světovou ekonomiku také proto, že se v něm obchoduje řada komodit.

V sobotu Bernanke prohlásil, že nákupy dluhopisů podpoří růst ekonomiky stejným způsobem jako snižování oficiálních krátkodobých úrokových sazeb, které jsou nyní na nulové úrovni. Krok Fedu má snížit dlouhodobé úroky, které přímo určují náklady na hypotéky nebo firemní úvěry.

Bernanke připomněl, že Fed na rozdíl od většiny jiných bank vyspělých zemí má výslovně dvojí mandát a kromě cenové stability je povinen usilovat i o co nejvyšší zaměstnanost. Uvedl, že Fed má proto povinnost poskytnout ekonomice jakoukoli možnou podporu.

Inflaci však Fed zanedbávat nechce. "Jsme oddáni svému cíli cenové stability. Odmítám názor že hodláme zvýšit inflaci nad normální úroveň," řekl Bernanke. Poukázal na to, že od finanční krize ekonomika zažila výraznou "dezinflaci", kdy míra inflace postupně klesala a nyní je pod všeobecně přijímanou úrovní.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK