V první polovině roku 2008 spolu s překotným snižováním amerických úrokových sazeb, propadem dolaru a s pumpováním dodatečné likvidity do finančního systému ohroženého hypoteční krizí zažily ceny ropy, obilnin a dalších komodit nevídaně rychlý růst. Z něj se však brzy vyklubala jen nová spekulativní bublina, která po zablokování finančních kanálů po krachu banky Lehman Brothers v září 2008 rychle splaskla a ceny komodit se zřítily výrazně pod úrovně, na nichž byly počátkem roku.
Ve středu Fed oznámil plán stimulovat stále slabou ekonomiku nákupy vládních dluhopisů za 600 miliard dolarů (10,5 bilionu Kč). To finanční trhy očekávaly už od konce srpna, což zvedalo akcie, sráželo dolar a vedlo ke zdražování komodit. Globální index cen komodit Thomson Reuters/Jefferies CRB tak od počátku září získal 18 procent.
Index složený z energetických surovin a produktů, průmyslových i drahých kovů a zemědělských komodit zakončil tento týden na dvouletém maximu 313,5 bodu. Na dvouletých rekordech či blízko nich jsou nyní ceny ropy, mědi, hliníku, kukuřice nebo sóji, na maximu za 30 let je surový cukr a na nové rekordy šplhají zlato a bavlna.
Index Reuters/Jefferies je po propadu z období "Velké recese" stále zhruba na úrovni půlky roku 2007 a asi třetinu pod rekordním maximem 469,7 bodu z července 2008. Oživil však už o více než polovinu nad úroveň konce roku 2008, kdy klesl ke 200 bodům, kde byl naposledy počátkem roku 2004.
Nová měnová stimulace pomocí tištění peněz by měla dál srážet kurz dolaru a zároveň dodat finančnímu sektoru rozsáhlé přebytky levných peněz. To jsou vedle nízkých úrokových sazeb podle analytiků právě ty faktory, které výrazně přispěly k cenové bublině trhu komodit první poloviny 2008.
Šéf Fedu Ben Bernanke riziko vzniku nebezpečně vysoké inflace nepřipouští, protože krok Fedu má mimo jiné zabránit naopak deflaci čili poklesu cenové hladiny. Co se týče cen komodit, jejich růst v situaci všeobecně utlumených cen označil Bernanke za výjimku, která by neměla způsobit vážnější problém. V ekonomice je nyní takové množství nevyužitých kapacit, že výrobci nebudou schopni přenést zvýšené náklady surovin do cen svého zboží, řekl Bernanke v pátek. Nepřímo tak přiznal, že s růstem cen komodit v důsledku rozhodnutí Fedu počítá, nepovažuje ho však za důležitý.
"Potíž je v tom, že Bernanke inflaci u komodit odepisuje a tvrdí, že naše ekonomika už není příliš závislá na cenách komodit," řekl Reuters manažer kalifornského fondu Merk Mutual Funds Axel Merk. Podle analytiků se sice citlivost vyspělých ekonomik na ceny energií kvůli zvyšování jejich energetické efektivnosti snižuje, to ovšem neplatí pro chudé země a rozvíjející se mladé tržní ekonomiky v čele s Čínou, které jsou nyní motorem globálního růstu.
Kritici druhé vlny takzvaného kvantitativního uvolňování (QE2) poukazují na rizika nárůstu inflace a vytváření nové bubliny nadhodnocených cen investičních aktiv. Právě takováto bublina na trhu obytných realit vedla v minulých letech k boomu a krachu amerického hypotečního trhu a následně k finanční krizi a recesi. Bernanke spolu se svým předchůdcem Alanem Greenspanem však nadále tvrdí, že měnová politika není určena k tomu, aby ovlivňovala ceny aktiv jako akcií, komodit či realit.
Analytici však upozorňují, že přebytek peněžní likvidity bude investory táhnout k nákupům rizikovějších aktiv s vyššími výnosy. Zvláště atraktivní budou v dolarech obchodované komodity, protože se čeká, že kurz dolaru bude pod tlakem tištění peněz v USA dál slábnout. Komodity při klesajícím dolaru většinou zpevňují, protože když je investoři nakoupí v jiných měnách než dolarech, budou je mít levnější.
"Myslím, že potřeba investovat do reálných aktiv v situaci všeobecného pocitu, že inflace půjde nahoru, je přiměřenou reakcí na reflační snahy Fedu," řekl o investičních nákupech komodit Mihir Worah z CommodityRealReturn Strategy Fund, jednoho z fondů investiční společnosti PIMCO.
Nárůst cen komodit však může narušit cíl Fedu oživit ekonomický růst, a zejména to platí o ropě. Její cenové pohyby na rozdíl například od cen zlata mají velký dopad na inflaci a spotřební výdaje, které přímo ovlivňují ekonomiku. Ropa byla po většinu posledního roku stabilně mezi 70 a 80 dolary, v posledních týdnech se však z tohoto rozpětí vymkla a v pátek stoupla až nad 87 dolarů za barel, nejvýše od října 2008.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tento týden varovala před podceňováním síly spekulativních aktivit. "Obavy z nadměrné cenové rozkolísanosti a role spekulací sice během posledních 12 měsíců poněkud ustoupily do pozadí, je však důležité nezapomínat na cenové extrémy, jichž jsme byli svědky v roce 2008," uvedla OPEC ve výroční zprávě.
Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Nobuo Tanaka na počátku týdne upozornil, že QE2 by na trhu komodit mohlo vytvořit novou bublinu, a to v situaci, kdy rychlý růst cen by mohl být pro stále slabé oživení globální ekonomiky ničivý. "Pokud zde bude nadměrná likvidita, peníze budou proudit do komodit, včetně ropy," řekl Tanaka.
Velmi nebezpečný může být pro rozvojový svět růst cen potravinářských komodit, jak ukázala potravinová krize roku 2008. Například ceny pšenice letos kvůli špatné úrodě v některých zemích přechodně vzrostly až o polovinu a nyní jsou vyšší o zhruba třetinu, třebaže letošní světová úroda je podle FAO, potravinové agentury OSN, třetí nejvyšší v historii, zásoby jsou dostatečné a problémy s dodávkami se nečekají. Ceny obilnin jsou sice stále bezpečně pod kritickou úrovní předloňských maxim, FAO však v poslední době upozorňuje na rizika spekulativně vyvolaných prudkých cenových pohybů.
Letošní růst cen vybraných komodit: komodita konec roku 2009 5.11. 2010 procentní změna ropa (WTI, USD/barel) 79,36 86,85 10 zlato (USD/oz) 1094,80 1397,70 27,5 stříbro (USD/oz) 16,87 26,75 59 palladium (USD/oz) 403 685,40 68 měď (USD/t) 7270 8655 17,5 nikl (USD/t) 24.400 32 cukr (New York, USc/libra) 26,96 31,76 17,8 bavlna (New York, USD/libra) 0,7950 1,4223 78 káva (New York, USD/libra) 1,3665 2,055 51 kukuřice (CBOT, USD/bušl) 4,1450 5,8775 42 sójové boby (CBOT, USD/bušl) 10,38 12,73 22 pšenice (CBOT, USD/bušl) 5,4750 7,2875 35
Zdroj: Reuters, ČTK