Analytici: Zlepšování situace na trhu práce prozatím skončilo

08.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. listopadu (ČTK) - Zlepšování situace na trhu práce, které bylo možné pozorovat v letních měsících, prozatím skončilo. Podniky sice v říjnu výrazně nepropouštěly, ale uchazeči o práci nebyli podle analytiků oslovených ČTK při hledání místa příliš úspěšní. Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla pod půl milionu osob, na této úrovni byla naposled před rokem. Míra nezaměstnanosti ale zůstala na 8,5 procenta.

"Ukazuje se, že oživení ekonomiky není až tak silné, jak naznačovala předchozí čísla z trhu práce," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Utahování podmínek na trhu práce podle analytika Raiffeisenbank Pavla Mertlíka právě začíná. Jednak již skončila jarní a letní vlna nabírání nových pracovníků v průmyslu, jednak veřejný sektor v rámci úsporných opatření začíná s propouštěním. Vývoj do konce roku bude nepříznivý, dodal.

"Nezbývá než se smířit s konstatováním, že ekonomika prostě netvoří tolik nových pracovních míst proto, že ji dohnalo druhé hospodářské zpomalení," upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Ministerstvo práce a sociálních věcí si podle ní vybírá na statistice jedinou pozitivní věc a raduje se, že počet nezaměstnaných klesl pod psychologickou hranici půl milionu. "My si spíš všímáme toho, že tomuto klesajícímu počtu nezaměstnaných se práce hledá pořád obtížněji. Ještě v srpnu připadalo na jedno místo 13,7 uchazeče. V září už to bylo 14,3, a v říjnu poměr roste na 14,7," podotkla.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek míní, že horší než očekávaný vývoj zaměstnanosti nemusí signalizovat ochlazení v ekonomice. Může prý být pouhým výsledkem předčasného ukončení některých sezonních prací, čemuž by napovídal růst počtu nezaměstnaných převážně v okresech s vyšší nadmořskou výškou. Růst ekonomiky podle něj ale zároveň generuje slabý přírůstek zaměstnanosti, což je patrné ze statistiky volných pracovních míst.

"Data potvrzují spíše optimističtější očekávání zaměstnavatelů a pokračující stabilizaci trhu práce. Ani v říjnu jsme již například nezaznamenali žádné požadavky týkající se hromadného propouštění zaměstnanců," doplnila Klára Valentová ze společnosti Ambruz & Dark. Vývoj míry nezaměstnanosti je podle ní mnohem příznivější, než předpokládaly prognózy z první poloviny roku, které pro konec roku předpovídaly návrat až k desetiprocentní hranici.

Dnes byla vedle říjnové nezaměstnanosti zveřejněna také data o vývoji průmyslu, maloobchodních tržeb, zahraničního obchodu a stavební výroby. "V kostce lze říci, že stav ekonomiky není nejlepší, ale podniky dělají vše pro to, aby zvýšily své produkční kapacity a aby po odeznění hospodářského zpomalení mohly zvýšit svou produkci. To se ještě několik měsíců nestane, protože není pro koho vyrábět, spotřeba domácností totiž zůstává velmi slabá," poznamenala Šichtařová.

Z několika posledních čísel se ale podle ní nedají dělat velké závěry. "Inflace se rozhodně bát nemusíme. Koruna data naprosto ignoruje a ignorovat bude. Významnější pro ni bude pohyb eurodolarového trhu. Pro centrální banku dnešní statistiky signalizují, že není rozumné uvažovat o zvýšení úrokových sazeb v nejbližších měsících," uzavřela analytička.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK