"Ukazuje se, že oživení ekonomiky není až tak silné, jak naznačovala předchozí čísla z trhu práce," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Utahování podmínek na trhu práce podle analytika Raiffeisenbank Pavla Mertlíka právě začíná. Jednak již skončila jarní a letní vlna nabírání nových pracovníků v průmyslu, jednak veřejný sektor v rámci úsporných opatření začíná s propouštěním. Vývoj do konce roku bude nepříznivý, dodal.
"Nezbývá než se smířit s konstatováním, že ekonomika prostě netvoří tolik nových pracovních míst proto, že ji dohnalo druhé hospodářské zpomalení," upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Ministerstvo práce a sociálních věcí si podle ní vybírá na statistice jedinou pozitivní věc a raduje se, že počet nezaměstnaných klesl pod psychologickou hranici půl milionu. "My si spíš všímáme toho, že tomuto klesajícímu počtu nezaměstnaných se práce hledá pořád obtížněji. Ještě v srpnu připadalo na jedno místo 13,7 uchazeče. V září už to bylo 14,3, a v říjnu poměr roste na 14,7," podotkla.
Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek míní, že horší než očekávaný vývoj zaměstnanosti nemusí signalizovat ochlazení v ekonomice. Může prý být pouhým výsledkem předčasného ukončení některých sezonních prací, čemuž by napovídal růst počtu nezaměstnaných převážně v okresech s vyšší nadmořskou výškou. Růst ekonomiky podle něj ale zároveň generuje slabý přírůstek zaměstnanosti, což je patrné ze statistiky volných pracovních míst.
"Data potvrzují spíše optimističtější očekávání zaměstnavatelů a pokračující stabilizaci trhu práce. Ani v říjnu jsme již například nezaznamenali žádné požadavky týkající se hromadného propouštění zaměstnanců," doplnila Klára Valentová ze společnosti Ambruz & Dark. Vývoj míry nezaměstnanosti je podle ní mnohem příznivější, než předpokládaly prognózy z první poloviny roku, které pro konec roku předpovídaly návrat až k desetiprocentní hranici.
Dnes byla vedle říjnové nezaměstnanosti zveřejněna také data o vývoji průmyslu, maloobchodních tržeb, zahraničního obchodu a stavební výroby. "V kostce lze říci, že stav ekonomiky není nejlepší, ale podniky dělají vše pro to, aby zvýšily své produkční kapacity a aby po odeznění hospodářského zpomalení mohly zvýšit svou produkci. To se ještě několik měsíců nestane, protože není pro koho vyrábět, spotřeba domácností totiž zůstává velmi slabá," poznamenala Šichtařová.
Z několika posledních čísel se ale podle ní nedají dělat velké závěry. "Inflace se rozhodně bát nemusíme. Koruna data naprosto ignoruje a ignorovat bude. Významnější pro ni bude pohyb eurodolarového trhu. Pro centrální banku dnešní statistiky signalizují, že není rozumné uvažovat o zvýšení úrokových sazeb v nejbližších měsících," uzavřela analytička.