Fotovoltaici stále věří, že sněmovna neschválí jejich zdanění

08.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. listopadu (ČTK) - Investoři do fotovoltaických elektráren stále věří, že poslanci v úterý neschválí zákon, který uvalí na energii ze slunečních zdrojů 26procentní daň. ČTK to dnes sdělil mluvčí asociace Jan Hlaváč. Česká fotovoltaická průmyslová asociace se snaží od pátku poslance prostřednictvím osobních jednání přesvědčit, aby pro zdanění nehlasovali.

"Z pátečních jednání, která dnes pokračují v rámci poslaneckých dnů, vyplynulo, že řada poslanců chápe a rozumí našim argumentům. Jsme proto přesvědčeni, že pro zákon hlasovat nebudou. Každopádně je naše argumenty zaujaly a berou je vážně," uvedl Hlaváč.

Zdanění solárních zdrojů společně s dalšími opatřeními mají omezit zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli příspěvkům na energii z fotovoltaických elektráren.

Podle členů asociace by daň na solární elektrárny řadu z nich přivedla k bankrotu. Srážková daň jako opatření na omezení zdražení elektřiny je navíc podle Hlaváče zbytečná, neboť cena silové elektřiny má v příštím roce klesnout.

"Odhadujeme, že cena silové elektřiny v příštím roce klesne nejméně o deset procent," potvrdil ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha. Některým firemním zákazníkům podle zdrojů ČTK sníží E.ON silovou cenu elektřiny až o 20 procent. S poklesem silové elektřiny počítá také ČEZ.

Konečnou cenu elektřiny vedle neregulované silové ceny ale tvoří ještě další regulované položky, mezi nimiž je i příspěvek na obnovitelné zdroje. Ten příští rok výrazně vzroste právě kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren a domácnostem, a podnikům tak konečnou cenu elektřiny zvýší.

Podle Hlaváče se ale konečná cena elektřiny kvůli solárním elektrárnám rozhodně nezvýší o 12 až 17 procent, jak avizoval Energetický regulační úřad v případě, že by vláda nepřistoupila na řešení omezující zdražení. Snížení ceny silové elektřiny a zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje přinese zdražení v konečné ceně elektřiny o 1,5 až pět procenta, a to bez zahrnutí vládních opatření, míní Hlaváč.

Podle dnešní Mladé Fronty Dnes se zdráhají pro 26procentní zdanění solárních elektráren hlasovat poslanci koaliční strany Věcí Veřejných. Navrhují snížit daň na 22 procent. Ministr financí Miroslav Kalousek s tím ale podle deníku nesouhlasí a vnímá to jako porušení koaliční dohody.

Jako opatření na omezení zdražení elektřiny v příštím roce vláda navrhuje, kromě tříletého zdanění solárních zdrojů, také zavedení darovací daně z emisních povolenek sazbou 32 procent. Dalším opatřením je zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Sněmovnou a Senátem již prošla novela zákona, která také ruší podporu velkých solárních elektráren postavených na volné ploše.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK