DATA V KOSTCE 4-Index spotřebitelských cen v říjnu klesl o 0,2 pct

09.11.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentář)

Index spotřebitelských cen (CPI) v říjnu meziměsíčně klesl o 0,2 procenta po snížení o 0,3 procenta v září, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziroční spotřebitelská inflace rostla o 2,0 procenta, stejně jako v září.

Česká národní banka (ČNB) očekávala v poslední listopadové prognóze inflaci za minulý měsíc ve výši 2,2 procenta.

Analytici předpovídali meziměsíční růst CPI o 0,1 procenta a meziroční vzestup cen o 2,2 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ CPI 10/10 09/10 10/09 meziměsíční změna v pct -0,2 -0,3 -0,2 meziroční změna v pct +2,0 +2,0 -0,2

* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA7475].

NEPŘEHLÉDNĚTE

* Meziměsíční pokles způsobilo zejména zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, alkoholických nápojů a tabáku a v oddíle rekreace a kultura.

* Ceny sezonních dovolených s komplexními službami klesly, a to zejména u rekreací v Česku, které byly nižší o 8,3 procenta.

* U potravin klesly zejména ceny ovoce - o 4,8 procenta - a zeleniny - o 4,3 procenta. Ceny alkoholických i nealkoholických nápojů se snížily o 1,1 procenta.

* Opačný vliv měl růst cen oděvů meziměsíčně o 1,7 procenta a obuvi o 2,1 procenta, zejména v důsledku vyšších cen nových sezonních modelů.

* Z potravin se zvýšily zejména ceny běžného pečiva o 2,9 procenta, mouky o 3,3 procenta a másla o 3,0 procenta.

* V meziročním srovnání dosáhl největšího zrychlení dopravní sektor, kde se ceny pohonných hmot zvýšily o 14,5 procenta. Největší vliv na vývoj inflace měly i nadále ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a také bydlení.

KOMENTÁŘ

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Dnešní data skončila mírně pod novou inflační prognózou ČNB - o 0,2 procentního bodu. Nicméně včera zveřejněná data z reálné ekonomiky byla v souhrnu spíše proinflační - negativně překvapila pouze nezaměstnanost."

"Navíc u cen potravin se dá očekávat, že v dalších měsících říjnový pokles vymažou."

"Domníváme se, že klíčová úroková sazba ČNB je na svém dně a zůstane na úrovni 0,75 procenta během zbytku letošního roku. Normalizace sazeb k neutrálním úrovním by měla začít ve druhém čtvrtletí 2011; na konci příštího roku očekáváme klíčovou sazbu ČNB ve výši 1,25 procenta."

"Centrální bankéři budou při zvyšování sazeb opatrní díky riziku opětovné recese v eurozóně či nejistému globálnímu výhledu. V brzkém zvyšování sazeb by jim měla bránit i příliš silná koruna."

PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB

"Lepší než jsme čekali, především díky potravinám. Pro ČNB se nic nemění, inflace setrvá u cíle a teprve začátek příštího roku může přinést mírné zvýšení inflace nad cíl, podle toho, jak dopadnou deregulace a další administrativní zásahy. Z pohledu sazeb proto může i nadále panovat klid."

"Rizikem pro další měsíce jsou administrativní zásahy a deregulace. Poptávkové inflace se bát rozhodně nemusíme."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Ukazuje se, že na zvyšování sazeb a jestřábí slova z centrální banky je příliš brzy. Inflace se drží pod pokličkou. Do konce roku čekáme stejnou nebo jen o málo vyšší míru inflace. V průměru by inflace za rok 2010 měla činit 1,4-1,5 procenta."

"Po celý příští rok i navzdory předpokládanému růstu nájmů, cen energií a velmi pravděpodobně i potravin čekáme inflaci těsně nad 2 procenty. ČNB čeká o něco nižší inflaci."

"I když ceny výrobců dál porostou, přiškrcená spotřeba domácností neumožní promítnout plně růst nákladů do konečných cen. ČNB proto s utahováním měnové politiky nemusí spěchat. Její práci za ni udělá silná koruna a utlumená spotřeba domácností."

DAVID MAREK, HLAVNÍ ANALYTIK, PATRIA FINANCE

"Inflace se stále drží na hodnotách inflačního cíle centrální banky, ta může být stále spokojená s tím, jak se inflace vyvíjí."

"Dnešní výsledek podporuje to, že v nejbližších měsících by měly být úrokové sazby určitě stabilní, takže to spíše posouvá okamžik zvýšení sazeb do druhé poloviny příštího roku."

"Inflačním překvapením dolů jsou především nižší ceny potravin a tradiční sezonní pokles cen rekreace, v ostatních složkách žádný výrazný pohyb nebyl."

"Vzhledem k tomu, že to potvrzuje spíše pozdější zvyšování sazeb, tak by to mohlo být mírně negativní na korunu a mohlo by to podpořit případně pokles úrokových sazeb, respektive úrokových swapů směrem níž."

ODKAZY

Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.

SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB

* Centrální banka koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce v letošním roce udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry.

* Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 0,75 procenta.

* ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace ve čtvrtém kvartále příštího roku dosáhne 2,0 procenta, v prvním čtvrtletí roku 2012 pak 1,9 procenta.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK