Klaus uvedl, že za nárůst cen elektřiny nemohou žádní byznysmeni, ale stát, který si vymyslel nevhodnou regulaci. Nyní tak musí hledat všemožná opatření, jak situaci napravit, i když to podle jeho názoru zcela nepůjde. Podle ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) banky v posledním období nainvestovaly do fotovoltaiky 60 až 90 miliard korun, které by bylo vhodné nasměrovat do průmyslu.
Distributoři musí v rámci podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, a tedy i ze slunečních elektráren, vykupovat proud výrazně dráže. Pokles cen solárních panelů přitom vytvořil pro investory z tohoto druhu podnikání výhodnou investici. Vláda však poukazuje na to, že rozmach fotovoltaiky by vedl ke zdražení proudu, které by dopadlo jak na domácnosti, tak na průmysl.
Vláda proto navrhuje, aby elektřina ze slunečních elektráren uvedených do provozu letos a loni podléhala dani 26 procent. Bezplatné emisní povolenky by měl stát zdaňovat 32 procenty. Zvýšit se mají poplatky za zábor zemědělské půdy. Na druhé straně chce vláda uzákonit dotace distributorům energie, kteří musí dražší elektřinu vykupovat.
Parlament už jednu novelu na omezení slunečních elektráren schválil a prezident Klaus ji obdržel k podpisu. Novela zužuje podporu výroby jen na solární panely na budovách a nikoli na novou výstavbu na zemědělské půdě.