Chybovost u vyúčtování dotací, které nutně nemusí znamenat jejich zneužití, nepadá na vrub unijních institucí, ale především členských států EU, jež je v drtivé většině případů rozdělují. Cílem největších podvodů a špatného účetnictví je již tradičně zemědělství.
EU loni farmářům na dotacích vyplatila téměř 56 miliard eur, tedy zhruba 1,4 bilionu korun, celkem 27 procent z nich ale vykazuje chyby, přičemž v pěti procentech případů může jít skutečně o zneužití unijních peněz. Zemědělství je také oborem, které vždy poskytují několik opravdu bizarních příkladů zneužití dotací.
Zatímco v minulých letech například členské státy přispívaly z rozpočtové kapitoly EU určené pro farmáře například na výstavbu golfových hřišť, letos jsou jedním z příkladů například bulharské dotace pro fotbalové kluby na nový trávník.
"Evropská komise by měla odhalit jména členských států, které nedodržují unijní pravidla pro rozdělování dotací a musí nutně zlepšit kontrolní systémy," řekla novinářům německá europoslankyně Inge Gräßleová, která zasedá v rozpočtovém výboru Evropského parlamentu.
Značné problémy ovšem provázejí i dotace, které unie rozděluje v rámci takzvané kohezní politiky, tedy u dotací na něž mají nárok jen regiony, jejichž životní úroveň nedosahuje 75 procent průměru EU. "Stejně jako v předchozích letech bylo rozdělování dotací poznamenáno značným množstvím chyb," uvedl Evropský účetní dvůr. Mezi chudší regiony unie rozdělila v loňském roce více než 33 miliard eur, tedy více než 825 miliard korun.
Evropská komise je nicméně s mírou chybovosti a zneužívání peněz z unijního rozpočtu spokojená a hovoří o "dobrém vysvědčení". "Ve stávající hospodářské situaci se občané potřebují obzvlášť ujistit, že s finančními prostředky EU se hospodaří efektivně a že jsou účinně vynakládány. Pro komisi je toto nejvyšší prioritou. Těší nás tudíž, že účetní dvůr dnes uznal, že se finanční hospodaření EU zlepšilo," uvedl eurokomisař pro boj proti podvodům Algirdas Šemeta.