Brusel navrhuje, aby energetické projekty, které mají strategický význam pro evropskou sedmadvacítku, mohly snadněji a rychleji získat stavební a další povolení. "Aby se strategické projekty urychlily, Evropská komise navrhuje jednodušší a kratší stavební povolení. Unie by měla stanovit maximální dobu pro udělení povolení a získání případných dotací EU," uvádí energetická strategie.
Komise si od těchto úprav slibuje, že do roku 2015 bude v Evropské unii existovat kompletní energetický vnitřní trh. V podstatě to znamená, že všechny členské státy budou navzájem propojeny energetickými sítěmi, což by je mělo lépe uchránit od případných výpadků dodávek. "Do roku 2015 nezůstane žádný členský stát izolovaný," uvedla komise.
Strategickou důležitost má mít pro EU i výzkum. Podle Bruselu by se členské státy měly soustředit na tyto základní oblasti: takzvané chytré sítě, vývoj druhé generace biopaliv a úspory v obydlených oblastech.
Evropská komise by měla rovněž v polovině příštího roku navrhnout investiční pobídky pro majitelé domů, které by je měly vést právě k energetickým úsporám.
"Abychom měli efektivní, konkurenceschopnou a nízkouhlíkovou ekonomiku, musíme naši energetickou politiku poevropštit a stanovit několik málo priorit," řekl novinářům eurokomisař pro průmysl Günther Oettinger.
Dnešní zveřejnění energetické strategie by měly v příštích 18 měsících následovat i konkrétní legislativní návrhy. Změny v evropské energetické politice má symbolicky odstartovat summit EU, který se uskuteční 4. února příštího roku a jehož jediným tématem bude právě energetika.
urm