FT: Velké banky v Asii se přísnější regulaci asi vyhnou

10.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 10. listopadu (ČTK) - Většina velkých bank v Asii se pravděpodobně vyhne novým pravidlům regulace, na kterých se nedávno domluvila mezinárodní komunita. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times (FT), který se opírá o zdroje obeznámené s agendou schůzky G20 v jihokorejském Soulu. Činitelé patrně prosadí návrh, aby se přísnější regulace týkala jen bank, které působí globálně.

Znamenalo by to, že skupina nejvlivnějších zemí G20 přijde s návrhem, aby se rizikovost bank posuzovala ve dvou rovinách. Na banky, které fungují jako nadnárodní instituce s globální působností, by se vztahovala ta nejpřísnější pravidla. Naopak banky, které se zaměřují na domácí trh, a nemají tedy globální síť, by nových pravidel byly ušetřeny.

Podle navržených kritérií by se přísnější regulaci mohla vyhnout většina bank v Japonsku i Číně. Právě banky v těchto zemích se na zahraničních trzích angažují minimálně a naprostou většinu aktivit mají každá na svém domácím trhu. Regulaci těchto institucí by tedy dál určovaly hlavně orgány těchto zemí.

Zdroje FT upozorňují i na další změnu, která podle nich bude pro někoho zklamáním. Schůzka G20 prý zřejmě odloží rozhodnutí o návrhu, zda má existovat globálně stanovený kapitálový příplatek. Ten by se měl vztahovat na banky, které jsou důležité pro fungování celosvětového finančního systému. Práci, která se má zabývat hrozbou pro finanční systém, schůzka v Soulu prý deleguje na regulační orgány v jednotlivých zemích.

Schůzka G20 začíná ve čtvrtek a hovořit se na ní bude především o ekonomických tématech. Jedním z nich bude globální nerovnováha, ale rovněž měnová politika a politika směnných kurzů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK