Erste: Podniky v ČR a SR jsou v Evropě nejproduktivnější

10.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. listopadu (ČTK) - Podniky v zemích střední a východní Evropy dosahují dvakrát vyšších kapitálových výnosů než firmy u západních sousedů a jsou i výrazně méně zadlužené. Česko a Slovensko disponují nejméně zadluženým a nejproduktivnějším nefinančním podnikovým sektorem. Vyplývá to z makroekonomické zprávy Erste Group.

"V průběhu posledního desetiletí byl nefinanční podnikový sektor čistým vypůjčovatelem v mnoha evropských zemích. Silný nárůst investic měl za následek prudké zvýšení obratu, na druhé straně však vysokým tempem rostla i zadluženost. I podnikový sektor se proto musí zaměřit na vyvážení tohoto vývoje zvýšením ziskovosti svých obchodních operací a odbouráním dluhů,” uvedl analytik středoevropských trhů Erste Juraj Kotian.

Ekonomické zotavení bude podle něj v několika příštích letech záviset na konkurenceschopnosti podnikového sektoru, na efektivním využití kapitálu a schopnosti vytvořit nová pracovní místa. Země střední a východní Evropy si prý v tomto směru počínají velmi dobře a na základě relativně efektivního využití kapitálu dosáhly dvakrát vyšších kapitálových výnosů než jejich západní evropští sousedé (zhruba osm procent). V mnoha těchto zemích vzrostla během krize kvůli udržení konkurenceschopnosti produktivita práce, dodal.

Nejvíce zadlužený podnikový sektor má Irsko, Španělsko, Portugalsko a Belgie. Jejich hrubé zadlužení odpovídá zhruba 300 až 400 procentům vyprodukované přidané hodnoty, respektive čistému zisku po daních z doby před devíti až dvaceti lety. ČR a Slovensko mají nejméně zadlužený nefinanční podnikový sektor, jejich hrubá zadluženost je nižší než hodnota tvorby přidané hodnoty za jeden rok, respektive odpovídá čistému zisku po daních z doby před třemi až čtyřmi lety.

Vysoká rentabilita podniků zemí střední a východní Evropy se odráží ve špičkových kapitálových výnosech přibližně 15 procent. Nejproduktivněji využilo kapitál v nefinančním podnikovém sektoru Slovensko, kde bylo dokonce i během propadu konjunktury docíleno hrubé výnosnosti kapitálu zhruba 26 procent a čistého výnosu vlastního kapitálu po zdanění 19 procent. V západní Evropě se podařilo pouze Německu držet co do efektivity krok s podniky zemí tohoto regionu.

Odbourávání dluhů se podle Erste již děje v Irsku, ve Velké Británii, Belgii, Maďarsku a v Pobaltí, překvapivě však také v zemích s výrazným zotavováním ekonomiky, jako je Německo, ČR a Slovensko, které by si mohly dovolit splácet své dluhy z průběžného peněžního toku.

"Vzhledem k vyšším kapitálovým výnosům by ohledně přítoku kapitálu do podnikového sektoru měly země střední a východní Evropy zůstat i nadále atraktivní. Jakmile se investice opět rozběhnou, umožní výrazně nižší zadlužení a vyšší kapitálové výnosy podnikům v těchto zemích těžit ze silnějšího přílivu zahraničního kapitálu”, uzavřel Kotian.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK