Výnos desetiletých vládních dluhopisů, který je klíčovým měřítkem dlouhodobých úrokových sazeb, začal dnešní obchodování na 7,94 procenta a do odpoledne vystoupil nad 8,4 procenta, nejvýše od zavedení eura před 11 lety. Náklady irských státních půjček rostly již za jarní dluhové krize eura a růst obnovily v září, kdy vláda oznámila, že sanace pěti předních bank v zemi bude stát nejméně 45 miliard eur (1,11 bilionu Kč). Letošní rozpočtový deficit Irska kvůli tomu vzroste na 32 procent ročního výkonu ekonomiky, což bude rekordní výše v celé poválečné Evropě.
Trh dluhopisů je nyní ovládán pověstmi, podle nichž bude Irsko brzy nuceno uchýlit se k využití stabilizačního fondu v celkové sumě 750 miliard eur, který EU založila v květnu s cílem zabránit šíření řecké dluhové krize. Mezinárodní měnový fond a EU na jaře Řecku pomohly sumou 110 miliard eur a další sanace by mohla opět ohrozit stabilitu eura, ale i soudržnost EU a budoucnost eurozóny.
Evropský komisař pro měnu a ekonomiku Olli Rehn dnes prohlásil, že Irsko nyní o žádnou pomoc nežádá. "Byl jsem tento týden v Irsku a žádnou žádost o finanční pomoc EU vláda nepředložila," řekl Rehn agentuře Reuters. Irsko říká, že do poloviny příštího roku žádné nové finance ke krytí rozpočtového deficitu potřebovat nebude.
Prodeje irských dluhopisů se zrychlily po zprávě, že londýnské clearingové centrum LCH.Clearnet Group oznámilo, že klienti obchodující s irskými dluhopisy budou muset zvýšit hotovostní zástavu na 21 procent ve srovnání s obvyklou částkou necelých šesti procent. Vlády Ruska a Chile už tento měsíc zastavily nákupy irských dluhopisů a trh znervóznil i po zprávě, podle níž Dubllin požádal Evropskou komisi o souhlas s prodloužením posílených garancí bankovních vkladů do června z původně stanoveného konečného termínu konce tohoto roku.
V posledních týdnech se zvyšují rovněž úroky španělských a portugalských dluhopisů, tedy zemí, které jsou po řecké krizi rovněž ohroženy vysokými deficity a rostoucími státními dluhy. Jen Irsko však má zároveň na krku financování záchrany velkých bank, které by jinak zkrachovaly pod tíhou velkého množství nesplácených úvěrů do realit.
Obnovené obavy z dluhové krize v eurozóně dnes srážely kurz eura k dolaru a dalším měnám. Euro odpoledne vůči dolaru kleslo o tři čtvrtě centu až k hranici 1,37 USD.