Šumperská společnost dosud zmodernizovala 137 dvojvozových a 26 trojvozových jednotek známých jako Regionovy. S jejich produkcí podnik začal v roce 2005, kdy představil prototyp. Sériově je začal dodávat o rok později.
"Je to prakticky český vlak, který v kombinaci s českými dodavateli vytváří řadu pracovních příležitostí. Nejenom u nás v Šumperku, ale i u našich subdodavatelů," řekl novinářům Ignačák. Doplnil, že podpis smlouvy bude pro společnost znamenat rozšíření počtu pracovních míst.
Nyní je ve firmě zaměstnáno zhruba 750 lidí, asi 500 v dělnických profesích. Stovka z nich se díky zakázce v pondělí vrátila po měsíci do zaměstnání. "Již v tuto chvíli připravujeme poměrně intenzivní nábor více než 100 zaměstnanců v příštím roce. Bude se týkat různých, především řemeslných, profesí," uvedl předseda představenstva šumperské firmy.
Pars nova Českým drahám dodá dvojvozové jednotky, z jeden vůz bude nízkopodlažní. To zjednoduší cestování například vozíčkářům nebo matkám s kočárky.
Podle Žaludy budou Regionovy z dnes podepsané zakázky nasazeny ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Libereckém a Ústeckém kraji. "Já myslím, že jsou vidět v regionální dopravě čím dál víc. Jsou oblíbeny a když ohodnotím výkon a cenu, tak je to naprosto ideální prostředek pro regionální dopravu," řekl šéf Českých drah.
Modernizace jedné soupravy vyjde podle informací firmy na přibližně 25 milionů korun a Pars nova jich bude měsíčně vyrábět čtyři až pět. Proti starším Regionovám by měly mít lepší provozní vlastnosti. Pro cestující budou pohodlnější a také méně hlučné.
Motorové Regionovy železničáři využívají především na neelektrifikovaných tratích.