Dnešní krach jednání je špatnou vizitkou obou zemí a mohl by ohrozit celý pakt, který byl původně sjednán už před třemi lety. Obě strany se v horečných jednáních posledních dní snažily vyřešit neshody, podle amerických vyjednavačů však jednání uvázla na klíčovém bodě obchodu s automobily.
"Shodli jsme se, že k vyřešení detailních otázek je zapotřebí více času, a požádali jsme ministry obchodu, aby vzájemně přijatelné dohody dosáhli co nejdříve," řekl jihokorejský prezident na společné tiskové konferenci s Obamou. "Chceme, aby to bylo hotovo v řádech týdnů," upřesnil Obama.
Obě vlády podepsaly dohodu o volném obchodu již v polovině roku 2007. Znění smlouvy však narazilo na odpor většinových demokratů v Kongresu, kteří podmínili její přijetí zejména větším otevřením korejského trhu automobilů. USA také požadovaly větší prostor pro svůj vývoz hovězího masa.
Jižní Korea je sedmým největším obchodním partnerem Spojených států. Pro Ameriku by smlouva s Koreou byla největší obchodní dohodou od roku 1992, kdy se svými sousedy Kanadou a Mexikem podepsala Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Bílý dům odhaduje, že bezcelní obchod zvýší americký vývoz do Koreje až o 11 miliard dolarů (197 miliard Kč) ročně a k ročnímu výkonu americké ekonomiky přidá nejméně deset miliard dolarů.
USA mezitím v uvolnění obchodu s jednou z největších asijských ekonomik mezitím předstihla Evropská unie, která ji podepsala minulý měsíc. Smlouva, která je vůbec první mezi EU a asijským státem, má uvolnit vzájemný obchod od července příštího roku.