Institut narovnání ÚOHS používá dva roky a byl využit zatím jen v několika případech. Firmy mají možnost přiznat své protizákonné chování, doplnit důkazy a výměnou za to jim může být snížena pokuta až na polovinu. Nyní se to změní. ÚOHS bude postupovat přísněji, sleva na pokutě bude maximálně 20 procent.
"U narovnání jde o to, že stejně jako všechny ostatní státy Evropské unie chceme mít narovnání jen jako nástroj procesní ekonomie. Je to sleva za to, že účastník řízení nerozporuje skutkový stav ani právní kvalifikaci," uvedl Petr. Narovnání má přispět k zrychlení řízení a odstranit možné soudní spory. ÚOHS díky němu získává možnost přesouvat své vyšetřovací kapacity na složitější případy.
Narovnání podle Petra nechce používat jako nástroj vyšetřovací. "To je namístě jen u praktik ukrývaných, tedy kartelů, a tam už funguje leniency program," uvedl Petr.
Podle dostupných informací ÚOHS narovnáním ukončil zatím čtyři případy. Naposledy loni v prosinci uložil pokutu pět milionů korun společnosti Karlovarské minerální vody za zakázané dohody o zákazu exportu. Společnosti KMV byla snížena výsledná pokuta o 50 procent. Podobně ÚOHS postupoval v případech jednání společností Kofola, Albatros a RWE Transgas.
Nyní připravuje úřad vydání rozhodnutí, které se týká oblasti čisticích prostředků. Podle ředitele kartelového odboru ÚOHS Igora Pospíšila půjde o první případ narovnání v kartelové věci. Mezi účastníky řízení je mimo jiné i společnost Procter and Gamble. Případ se týká nepřímého určování cen. Protizákonného jednání se firmy dopustily ještě před vstup ČR do EU.