Nejvyšší představitelé G20 se sešli v Soulu ke dvoudenní vrcholné schůzce v naději, že se jim podaří posunout za obecné přísliby spolupráce a vytyčit konkrétnější cesty ke zmírnění dlouhodobých nerovnováh v globální ekonomice a obchodu. V poslední době však mezi mocnostmi z Asie, Evropy a západní polokoule vznikly kvůli kurzům měn a ekonomické politice silné třecí plochy. V ostrých vyjádřeních minulých dní se už téměř zcela vytratila jednota, která provázela rozhovory G20 v době hluboké finanční krize let 2008 a 2009.
Geithnera k odmítnutí záměrného oslabení dolaru přimělo vyjádření bývalého šéfa americké centrální banky (Fed) Alana Greenspana. Ten v listu Financial Times bez podrobnějšího vysvětlení napsal, že USA stejně jako Čína sledují politiku oslabování domácí měny. Jeho slova dále zostřují napětí mezi USA a zbytkem G20 v otázce rozhodnutí Fedu podpořit slabou americkou ekonomiku důraznou injekcí nových peněz, která může oslabit dolar a tím zpevnit kurzy jiných měn. Záměrné oslabování vlastní měny, které praktikuje zejména Čína, vyvolává podobnou reakci u jiných zemí, což může přerůst do "měnové války".
"USA to nikdy dělat nebudou," řekl Geithner v reakci na Greenspanovu poznámku v rozhovoru s televizí CNBC. "Nikdy nebudeme usilovat o oslabení naší měny jakožto nástroj k získání konkurenční výhody nebo k růstu ekonomiky," dodal ministr. Zároveň kritizoval Čínu za příliš rychlý ekonomický růst, který vyvolává inflační tlaky. Čínská inflace v říjnu vzrostla na maximum za více než dva roky.
Záměr Fedu nakupovat ve velkém rozsahu vládní dluhopisy podrobuje ostré kritice celá řada zemí včetně Číny a Německa. Vládnou obavy, že to povede k destabilizaci finančních trhů, růstu inflace a nafukování nových cenových "bublin" investičních aktiv jako akcií nebo komodit. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes před novináři prohlásil, že lídři G20 by měli na summitu položit Obamovi otázku, proč se Fed rozhodl zopakovat loňské "kvantitativní uvolňování" i letos.
Lídři doufali, že summit zmírní napětí kvůli směnným kurzům a vyjasní podezření ohledně nekalého oslabování některých měn v zájmu podpory exportu a celé ekonomiky. Prezident Obama vyzval partnery, aby se zaměřili na program podpory vyváženého růstu, na jehož vypracování se dohod loňský summit v Pittsburghu. "Nemyslím si, že je to kontroverzní návrh," řekl Obama po schůzce s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem.
Dnešní program zahrnuje desítky bilaterálních schůzek, v nichž se již setkal například Obama s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem nebo s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oficiálně začíná summit pracovní večeří kolem 11. hodiny SEČ.