Po dočasném letním poklesu inflace se její index v Maďarsku za říjen zvýšil druhý měsíc za sebou. Nárůst byl výraznější, než se čekalo; analytici odhadovali hlavní údaj na rovná čtyři procenta.
"Nárůst celkové inflace je převážně způsoben cenami potravin a ničím jiným," uvedla Borbála Mináryová ze statistického úřadu. "Pokud se podíváme na záznamy z předchozích let, tato tendence v cenách potravin se po zbývající měsíce roku pravděpodobně nezvrátí," dodala.
Špatná sklizeň měla letos vliv na inflaci cen potravin v mnoha zemích, zejména v rozvíjejícím se světě. Někteří velcí producenti obilí jako Rusko, které postihla nebývalá horka a sucha, byli nuceni omezit export.
Meziměsíčně se v říjnu maďarské spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta po poklesu o 0,1 procenta za září. Jádrová meziroční inflace, očištěná o kolísavé ceny potravin a paliv, v říjnu vzrostla na 1,8 procenta z 1,5 procenta za září.
"Vzhledem ke skutečnosti, že prvky jádrové inflace mimo potraviny zůstávají nízko, například služby, myslíme si, že bezprostřední zvýšení úrokových sazeb nehrozí," uvedl György Barcza, analytik K&H Bank. "Hrozí to ale v delším výhledu, řekněme, za šest až devět měsíců," citovala ho agentura Reuters.