Ve světě ovšem mají celou řadu kritiků a podle některých se podílely na vytvoření hospodářské a finanční krize, která začala v roce 2008 a světu přinesla největší recesi od 30. let minulého století. Při obchodech využívají celou řadu investičních nástrojů, jejich základní charakteristikou však je, že si na transakce půjčují několikanásobně více než mají k dispozici. Obchodují přitom s akciemi, měnami či komoditami, jejichž ceny dokážou zásadně ovlivnit.
Fondy by nově měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Konečná dohoda také umožní, aby správce fondu, který má sídlo mimo EU, mohl nabízet své akcie nebo podíly investorům po celé EU, aniž by předtím musel žádat o povolení jednotlivé členské státy a splnit jejich různé požadavky.
Právě toto opatření bylo největším kamenem úrazu při jednáních mezi Evropským parlamentem a členskými státy. Parlament, stejně jako Česká republika, přitom prosazoval, aby byl neevropským fondům vydán průkaz, který by je opravňoval k obchodování po celé EU.