Zatímco stát v roce 2006 podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslava Maška připravoval 450 staveb v dopravní infrastruktuře, loni bylo v přípravě 276 projektů, letos už jen 53. Státní výdaje na přípravu staveb se podle něj nyní blíží nule. Pro rok 2011 odhaduje Mašek vytíženost projekčních kapacit v Česku jen na 30 procent.
Šéf SPS je skeptický i k projektům partnerství veřejného a soukromého sektoru, takzvaným projektům PPP. "PPP projekty by byly dobré, ale rozhodně nebudou řešit situaci v nejbližších letech," poznamenal Mašek.
Větší poptávku po stavebních pracích není možné zatím čekat ani ze soukromého sektoru. Šéf developerské společnosti Passerinvest Group Radim Passer na dnešní konferenci uvedl, že očekávat nový boom výstavby podnikatelských nemovitostí v nejbližším období nelze.
Podobně je na tom i bytová výstavba. "Sen o výstavbě 50.000 bytů ročně se odkládá a zatím není naděje, že by se realizoval," poznamenal ředitel stavebního svazu. V loňském roce byla v Česku podle ČSÚ zahájena výstavba 37.319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů.
Přesto se podle Maška určité "světlo na konci tunelu" objevilo. SPS v současnosti uskutečňuje mezi členskými firmami šetření o objemu zakázek na rok 2011. Zatím odpovědělo kolem 80 podniků, z předběžných odpovědí vyplývá, že ve výstavbě budov se těmto firmám propad zakázek zastavil. "Pokud by se ukázalo, že to je případ celého odvětví, tak by to byla dobrá zpráva," řekl Mašek. Celkově ale podle něj platí, že recese ve stavebnictví bude hlubší a delší, než všichni očekávali.
Úbytek velkých zakázek podle ředitele menší stavební firmy AZ-Man přinutil řadu větších podniků k přesunu pozornosti také k malým zakázkám. "Tím vznikla taková konkurence, která mnohé z nás zabila," poznamenal šéf firmy.
Úbytek zakázek má podle generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta řešení buď ve zmenšení kapacit stavebních podniků, nebo v expanzi do zahraničí. Pro uskutečnění druhé alternativy je ale podle něj důležité, aby se vláda zasadila o zrušení bariér, které českým stavařům stále znemožňují působit v celé Evropské unii.
Ke konci třetího čtvrtletí 2010 měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci podle ČSÚ celkem smluvně uzavřeno 11.100 zakázek, což je meziroční pokles o 7,8 procenta. Hodnota těchto zakázek byla 158,6 miliardy korun, tedy ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 o 12 procent méně.