"Není to jen problém Irska, je to problémy celé Evropy," poznamenal hlavní ekonom společnosti Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid. Reuters se dotazoval 30 ekonomů a finančních analytiků, z nichž jsou celé dvě třetiny přesvědčeny, že Irsko situaci nezvládne. Část ekonomů pak uvedla, že případná záchrana Irska by hrubým odhadem a z dnešního pohledu přišla asi na 48 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč).
Mezi respondenty byli ekonomové z výzkumných ústavů a z největších bank v Irsku i jiných evropských zemích. Část respondentů pak tvořili analytici dluhopisových trhů ve velkých makléřských společnostech.
Reuters podobné průzkumy provádí často, ten nejnovější ale ukazuje zásadní posun. Ještě před měsícem si totiž těsná většina analytiků myslela, že Irsko se s nynějšími problémy vypořádá a žádnou pomoc od EU či Mezinárodního měnového fondu příští rok nebude potřebovat. Důvěra ve schopnost Irska vyrovnat se s obrovskou dluhovou zátěží ale od října velmi výrazně klesla.
Náklady na pojištění irského dluhu proti riziku nesplacení se vytrvale zvyšují a dnes vystoupily na nový rekord. Podobně výnos dluhopisů irské vlády se splatností deset let se dnes vyšplhal na 685 bazických bodů nad výnos srovnatelných německých dluhopisů, které se v rámci eurozóny považují za nejkvalitnější. Tak vysoko tento ukazatel nebyl za celou dobu existence eura.
Irsko dnes přiznalo, že růst výnosů a potažmo nákladů na obsluhu dluhu je velmi vážná věc. "Obavy z toho má celá eurozóna," poznamenal irský ministr financí Brian Lenihan. Neodpustil si ale poznámku, že z části jsou na vině neúmyslné poznámky některých německých činitelů. Ti se vyjadřovali k novému stálému mechanismu záchrany jednotlivých členů eurozóny, který by přinutil soukromé držitele dluhopisů podílet se na nákladech na případnou budoucí záchranu.
Lenihan řekl, že Irsko chce mít v těchto plánech jasno. Ačkoli Německo dalo srozumitelně najevo, že nový mechanismus se nebude vztahovat na už vydané dluhopisy, samotný plán trhy vyděsil. Existují obavy z dominového efektu a přenosu problémů na další země na okraji eurozóny. Ještě před pár týdny se zdálo, že periferie eurozóny už nejtěžší období překonala a že je zažehnána i krize jednotné evropské měny euro.