Senátoři schválili povodňovou daň a řadu dalších daňových změn

12.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 12. listopadu (ČTK) - Senátoři dnes navzdory odporu opozice schválili zavedení takzvané povodňové daně, zdanění platu prezidenta a poslaneckých náhrad a řadu dalších daňových změn. Vládní novela obsahuje také například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Předloha by měla přinést příští rok státnímu rozpočtu 4,3 miliardy korun a dalším veřejným rozpočtům 1,3 miliardy korun. Nyní míří k podpisu prezidentovi.

Novela vychází ze snahy vlády o úspory, které umožní sestavit státní rozpočet na příští rok se schodkem 135 miliard korun. Senát ji projednal ve zrychleném řízení ještě v předvolebním složení, kde má vláda většinu.

Takzvaná povodňová daň představuje snížení daňové slevy na poplatníka o 1200 korun ročně. Peníze mají sloužit na odstraňování škod po záplavách. Opatření bude platit jen příští rok.

Novela také ruší daňové osvobození malých vodních elektráren s výkonem do jednoho megawattu, tepelných čerpadel i slunečních zdrojů. Dosud pro ně platilo daňové osvobození na pět let po uvedení do provozu, to ale letošním rokem skončí. Úprava zároveň prodlouží dobu daňového odepisování solárních panelů na 20 let. "Mění se podmínky, do nichž podnikatelé jdou," kritizoval ustanovení Jan Hajda (ČSSD).

Nižší zvýhodnění solárních zdrojů energie má zmírnit jejich rozvoj, který se promítá do cen elektřiny. Náklady na dotovaný výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů totiž distributoři započítávají do cen pro odběratele, pro které tak elektřina zdražuje.

Nově se také má podle vládní novely úřadující hlavě státu zdaňovat její plat i paušální náhrada. Stejně tak se bude bývalým prezidentům zdaňovat jejich renta a peněžité náhrady. Zdaňovat se budou i poslanecké náhrady. Také důchodcům, kteří si ročně přivydělají například podnikáním nebo pronájmy víc než 840.000 korun, se bude zdaňovat jejich důchod.

Bývalým vojákům z povolání se podle novely zdaní výsluhy a odbytné. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by stálo za úvahu, zda by výsluhy neměly být degresivní. Aktivním vojákům se má zdaňovat příspěvek na bydlení poskytovaný těm z nich, kteří nebydlí ve služebním bytu. Tato změna by měla platit od roku 2012. Daň z úroků mají nově platit kampeličky.

Zrušena by měla být daňová sleva pro firmy a podnikatele, kteří zaměstnávají víc než polovinu zdravotně postižených zaměstnanců. Podle současného zákona má poplatník právo na daňovou slevu ve výši poloviny toho, co má odvést státu. Musí ale zaměstnávat nejméně 25 lidí a víc než polovina z nich musí být zdravotně postižená. Podle Kalouska je systém zneužíván a podpora se přenese do dotační oblasti. Novela obsahuje celkem přes 130 různých změn.

Senátoři Vladimír Dryml a Milan Štěch (oba ČSSD) označili v diskusi Kalouska za "škůdce" a "ztělesněné zlo". Ministr financí poznamenal, že si tato označení odnese jako kompliment.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK