DATA V KOSTCE 3-Výrobní ceny v říjnu meziměsíčně stagnovaly

15.11.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentář)

Ceny průmyslových výrobců (PPI) se v říjnu meziměsíčně nezměnily, uvedl v pondělí Český statistický úřad. V září vzrostly o 0,3 procenta.

V meziročním srovnání ceny stouply o 2,6 procenta po zvýšení o 2,4 procenta v září.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 10/10 09/10 10/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct 0,0 +0,3 -0,2 meziroční změna v pct +2,6 +2,4 -4,6

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA8012]

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,1 procenta a meziroční zvýšení o 2,7 procenta <CZ/ECON04>.

Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.

NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání stouply ceny potravinářských výrobků o 0,6 procenta. Největší podíl na tom měly ceny mlýnských a škrobárenských výrobků, jež vyskočily o 6,1 procenta. * Ceny koksu a rafinovaných ropných produktů klesly o 0,7 procenta, stejně jako v odvětví dopravních produktů. * Ceny stavebních prací ani ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziměsíčně nezměnily a meziročně klesly o 0,3 procenta * Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta a meziročně klesly o 1,2 procenta. * Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly o 2,3 procenta. Meziročně stouply potřetí za posledních 23 měsíců, a to o 21,1 procenta, když v září přidaly 16,4 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly teprve sedmý meziroční vzestup od listopadu roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny loni v září, kdy se propadly o 5,4 procenta.

KOMENTÁŘE

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Ani vývoj v rámci struktury nepřekvapil, když růst v potravinářském průmyslu byl kompenzován poklesem cen v odvětví ropných výrobků a dopravních prostředků."

"Z pohledu ČNB je zajímavý pouze výrazný růst cen zemědělských výrobců, který indikuje budoucí inflační tlaky do spotřebitelských cen."

"Ačkoliv se tak spotřebitelská inflace nachází v současnosti mírně pod prognózou ČNB, tato odchylka by mohla být v dalších měsících vymazána. Domníváme se, že klíčová úroková sazba ČNB je na svém dně a zůstane na úrovni 0,75 procenta během zbytku letošního roku."

"Normalizace sazeb k neutrálním úrovním by měla začít ve druhém čtvrtletí 2011, na konci příštího roku očekáváme klíčovou sazbu ČNB ve výši 1,25 procenta."

"Centrální bankéři budou při zvyšování sazeb opatrní díky riziku opětovné recese v eurozóně či nejistému globálnímu výhledu. V brzkém zvyšování sazeb by jim měla bránit i příliš silná koruna."

DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE

"Nejde tady o žádné velké překvapení, v této oblasti určují klíčový vývoj ceny ropy a ceny kovů a ceny zemědělské produkce."

"Implikace pro měnovou politiku by měla být taková, že by to mělo spíše utvrdit dosavadní scénář, tedy zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině příštího roku."

"Meziroční inflace cen výrobců stoupá, ale ta meziměsíční ukazuje, že to není škodlivá věc. Detailní struktura ukazuje, že jde o inflaci převážně dováženou, se kterou ČNB tak jako tak nic nezmůže."

ODKAZY

Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK