Papandreu: Německý postoj vyostřil krizi a může vést k bankrotům

15.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 15. listopadu (ČTK) - Trvání Německa na tom, aby se v budoucnu na nákladech případných insolvencí zadlužených zemí eurozóny podíleli i investoři, vyostřila dluhovou krizi a mohla by sama o sobě způsobit bankroty slabších ekonomik měnové unie. Řekl to dnes řecký premiér Jorgos Papandreu na návštěvě Francie. Od posledního summitu Evropské unie, na němž členské země německý návrh v principu podpořily, začaly úroky vládních dluhopisů "periferních" zemí eura jako Irska, Portugalska a Řecka opět prudce růst.

Návrhy německé vlády a některých dalších zemí na to, aby investoři na trzích a banky, které půjčily zemím s vysokými dluhy, byli připraveni na ztráty, "vytvořily spirálu vyšších úroků pro země, které se zdají být v obtížné pozici, jako Irsko nebo Portugalsko," řekl Papandreu. "Mohlo by to vytvořit sebenaplňující se proroctví ... Mohlo by to dotlačit ekonomiky k bankrotům," dodal. Návrh Berlína podpořila zejména Paříž.

Summit EU se minulý měsíc v principu shodl na mechanismu řešení krizí v zemích eura, které samy nebudou schopny obsluhovat svůj dluh. Investoři by podle návrhu od roku 2013 museli akceptovat takzvaný "sestřih", kdy by se v rámci restrukturalizace nesplaceného dluhu spokojili se snížením nominální hodnoty vlastněných obligací. Podobou klauzuli mají v emisních podmínkách pro své dluhopisy některé rozvojové země. Návrh kritizovala Evropská komise i Evropská centrální banka.

Trhy na návrh Berlína reagovaly tím, že zvýšily požadované úrokové výnosy dluhopisů ohrožených zemí, což už vyvolalo horečné spekulace o finanční pomoci Irsku. Řecko dostalo na jaře od EU rekordně vysokou finanční pomoc kvůli tomu, že jeho úroky z dluhopisů stouply natolik, že si na trhu nemohlo dovolit nové půjčky, jimiž by vyrovnalo splatné dluhy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK