O obvinění úřad rozhodl po měsících vyšetřování, sdělil mluvčí. Podnět k vyšetřování podal loni v srpnu rakouský dohled nad finančním trhem FMA.
Státní zastupitelství tvrdí, že Ruttenstorfer zneužil důvěrné informace, když 23. března 2009 nakoupil akcie OMV za zhruba 620.000 eur (asi 15,3 milionu Kč), a zvýšil tím svůj podíl na firmě na více než dvojnásobek. O týden později pak OMV oznámila, že prodává celý svůj podíl v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL, o jejíž převzetí v předešlém roce marně usilovala.
OMV prodala svých 21 procent akcií MOL ruské ropné společnosti Surgutněftěgaz za 1,4 miliardy eur. To byl v přepočtu na akcii téměř dvojnásobek tehdejší tržní ceny MOL, což umožnilo OMV vyjít z celého pokusu o spojení s Maďary beze ztráty. Akcie OMV ten den zpevnily o 3,3 procenta. Podle úřadů Ruttenstorfer mohl předpokládat, že toto oznámení povede k růstu ceny OMV.
"Jsem přesvědčen, že jsem se vždy choval správně," řekl na to agentuře Reuters šéf OMV. "Z mého hlediska nevidím důvod rezignovat na funkci," dodal Ruttenstorfer. Vedení OMV se k případu nevyjádřilo.
OMV usilovala o převzetí MOL od léta 2007, MOL byl ale ostře proti a nabídce se bránil za podpory maďarské vlády. Koncem roku pak získala v MOL sedm procent akcií česká energetická skupina ČEZ a objevily se spekulace o tom, že ČEZ nákupem podílu poskytl Maďarům pomoc v boji proti převzetí OMV. V následujícím roce se OMV snah o získání MOL vzdala.
OMV je největší rakouský průmyslový podnik. S tržní kapitalizací 11 miliard eur je druhou největší veřejně obchodovanou společností v zemi po Erste Bank.