OECD čeká příští rok zpomalení globálního růstu na 4,2 procenta

18.11.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 18. listopadu (ČTK) - Ekonomický růst ve světě se příští rok zpomalí na 4,2 procenta z letošního tempa 4,6 procenta. Předpověděla to v dnešní pololetní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), a snížila tím svůj předchozí odhad. Pro Českou republiku OECD letos čeká, že ekonomika po loňském čtyřprocentním propadu oživí o 2,4 procenta.

Podle OECD se letos zpomalí jak růst ve Spojených státech, tak v mladých tržních ekonomikách, které jsou nyní tahounem globální ekonomiky z hluboké recese let 2008 a 2009. Pro rok 2012 čeká OECD návrat růstového tempa na 4,6 procenta.

V předešlé zprávě z května OECD odhadla světový ekonomický růst v příštím roce na 4,5 procenta. "Předpokládáme, že oživování bude pokračovat, avšak poněkud pomalejším tempem," uvedl hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. Loni světová ekonomika kvůli recesi ve vyspělém světě rostla jen o jedno procento.

OECD zejména snížila odhad pro Spojené státy, kde by měl hrubý domácí produkt letos růst jen o 2,7 procenta namísto květnového odhadu 3,2 procenta pro tento i příští rok. V roce 2011 se má růst největší světové ekonomiky podle dnešní prognózy zpomalit na 2,2 procenta a mírně nad tři procenta se má dostat až v dalším roce.

Pro Českou republiku OECD v příštím roce předpokládá zrychlení růstu na 2,8 procenta a další rok na 3,2 procenta. Českou ekonomiku bude táhnout zejména export do sousedního Německa, kde růst z letošního silného tempa 3,5 procenta napřesrok klesne na 2,5 procenta.

Hlavním rizikem pro růst české ekonomiky je podle OECD vývoj na exportních trzích, protože spotřebitelé kvůli úsporným vládním opatřením a zdražení elektřiny omezí aktivitu. Vzhledem ke slabé domácí poptávce může Česká národní banka podle organizace pokračovat v uvolněné měnové politice, také proto, že inflační tlaky utlumí konsolidace veřejných financí.

Výhled pro 33 bohatých zemí OECD pařížské ústředí organizace pro tento rok mírně zvýšilo na 2,8 procenta z květnového odhadu 2,7 procenta. Pro příští rok se však předpověď výrazně snižuje na 2,3 procenta z předešlých 2,8 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK