Celkový počet smluv o stavebním spoření oproti stavu ke konci roku 2009 klesl přibližně o 40.000 na 4,89 milionu smluv na konci září. S poklesem celkového počtu smluv o stavebním spoření se podle MF mění i jejich struktura. Nadále totiž roste podíl smluv uzavřených po roce 2003, u kterých maximální výše připsané státní podpory může dosáhnout částky 3000 Kč za rok. Podíl těchto smluv na celkovém počtu smluv vzrostl na 56 procent.
Celkový počet úvěrů stoupl od počátku roku o zhruba 9000 na 997.400 úvěrů. Jejich objem stoupl během letošního roku o více než 19 miliard korun na téměř 287 miliard.
S vývojem úvěrů souvisí i nárůst poměru objemu úvěrů a naspořené částky. Ke konci září se zvýšila na 68,4 procenta.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
Poslanecká sněmovna i Senát již schválily zákon měnící podmínky stavebního spoření. Změna zákona počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena přímo snížením státní podpory. Podpora klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření včetně bonusových úroků podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.
Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.