Bude ale záviset na stavu hospodářského oživení ve světě a na stabilitě finančních trhů, řekli novinářům představitelé banky ve Varšavě. "Obnovený růst desítky (východních) zemí EU je stále odkázaný na externí poptávku a čelí řadě rizik," uvádí zpráva. Hlavním rizikem je podle ní slabé oživení hospodářského růstu v Evropě, protože na západoevropské patnáctce závisí východoevropské vyhlídky pro vývoz, dostupnost úvěrů i trh práce.
SB vyzvala vlády v regionu, aby zlepšily stabilitu finančních systémů svých zemí a odstranily strukturální bariéry růstu. Do desítky zemí regionu banka řadí Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
Banka doporučila zavést spolehlivé střednědobé fiskální strategie včetně racionalizace nároků na státní příspěvky a stabilizace výdajů spojených se stárnutím populace. Region by měl také posílit své daňové příjmy a zlepšit výběr daní, napsala agentura Reuters.
S předpovědí hospodářského růstu dnes přišla i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Pro Českou republiku OECD letos čeká, že ekonomika po loňském čtyřprocentním propadu oživí o 2,4 procenta. V příštím roce pak OECD předpokládá zrychlení růstu na 2,8 procenta a další rok na 3,2 procenta.