Senátní předloha má podle autorů usnadnit výstavbu zejména dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín, odkládanou stavbu jezů na Labi a budování protipovodňových opatření. Nesouhlasila s ní ale ani vláda. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse půjde celková novela stavebního zákona cestou zjednodušení přípravy staveb. Odstraní překážky, které zdržují a prodražují nejen liniové a energetické stavby, ale i běžné pozemní stavby, řekl na dnešním jednání výboru Kalous.
Senátoři návrh předložili jako novelu zákona o urychlení výstavby dopravní a technické infrastruktury. Tento zákon původně předložila ve sněmovně skupina poslanců a urychlit měl pouze výstavbu rychlostní komunikace R35. Během projednávání se ale schválením pozměňovacího návrhu změnil na zákon urychlující výstavbu technické a dopravní infrastruktury.
Senátoři navrhují, aby se na energetické sítě a vodní díla vztahovala stejná pravidla jako na dálnice a silnice. Zákon by prohlásil jejich výstavbu za veřejný zájem. Potom by byl možný výkup pozemků za tržní cenu, vyvlastnění by zákon umožnil jen v případě nedohody.
Kritici ale poukazují na to, že předloha by vedla k roztříštěnosti a nepřehlednosti výkonu státní správy ve výstavbě a k prodlužování správních řízení. Zavádí také nové pojmy, jako například stavby elektrizační nebo plynárenské soustavy, které legislativa vůbec nezná.