Dráhy energetickou firmu vybíraly podle výše poplatku za poskytnuté služby spojené s dodávkou elektřiny, cena samotné silové elektřiny bude vázána na vývoj na energetické burze.
"V minulosti byl vždy nakoupen celý objem energie na plánované období předem a za fixní cenu platnou k datu podání nabídky, do které obchodník zahrnul i vlastní rizika budoucích pohybů na burze," upřesnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Dráhy předpokládají, že oproti letošku ušetří na elektřině až 200 milionů korun. Podnik příští rok hodlá postupně nakoupit 1,285.000 MWh elektřiny, při vypsání tendru přitom podle zápisu v Informačním systému o veřejných zakázkách kalkuloval s cenou 1,85 miliardy Kč bez daně z přidané hodnoty.
Situace kolem dodávek elektřiny pro železnici se v posledním roce značně zamotala. Od ledna z dodavatelského řetězce vypadla státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), kterou řada dopravců pranýřovala za údajně příliš vysoké ceny proudu. Správa nakoupila proud na tři roky za fixní cenu od firmy ČEZ těsně předtím, než ceny na burze klesly.
V první polovině roku dráhy nakupovaly proud provizorně přímo od společnosti ČEZ, stejná firma následně vyhrála i řádný tendr. S platností ke konci třetího čtvrtletí ale ČEZ smlouvu s drahami vypověděl, pro poslední tři měsíce roku dodává elektřinu pro ČD v rámci provizoria firma E.ON.
Dráhy budou podle takzvaného francouzského modelu dodávat elektřinu i všem ostatním dopravcům na české železniční síti. Spory o naplnění stále platné smlouvy mezi SŽDC a ČEZ řeší nyní soud, SŽDC totiž po změně situace odebírá pouhá dvě procenta nasmlouvaného množství.