ANALÝZA-Polsko jako první v regionu zvedne sazby (OPAK.)

22.11.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Očekávání trhu ohledně výhledu sazeb možná...

...přílišná

* Maďarsko, Česko zvýší sazby v prvním pololetí 2011

* Z rozdílných politik v regionu těží zlotý

Jason Hovet

Polsko bude první zemí na východním křídle Evropské unie, jež začne po dvou letech rekordně uvolněné měnové politiky obracet kurs, avšak investoři se začali vážněji zaobírat tempem utahování, jež se nyní očekává.

Růst nad odhady trhu a vzestup spotřebitelské aktivity také podle analytiků povedou k utažení měnové politiky v Maďarsku a Česku do poloviny příštího roku, třebaže tempo zvyšování sazeb nebude rychlé.

Polsko je jedinou zemí v regionu, jež čelí silným inflačním tlakům, přičemž se vyskytly náznaky, že mezi tvůrci měnové politiky došlo k přeskupení nutnému pro prosazení nárůstu sazeb alespoň o 25 bazických bodů.

V srpnu členové bankovní rady poměrem hlasů 6 ku 4 zamítli zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

Nicméně dva centrální bankéři považovaní za zastánce vyšších sazeb od té doby dali najevo další pochybnosti a forwardové kontrakty, jež ukazují, jaké podle názoru investorů budou oficiální úrokové sazby v budoucnu, naznačily omezení sázek na bezprostřední utažení měnové politiky. [ID:nLDE6AF0SR]

Vzhledem k tomu, že prosinec se tradičně vyznačuje menším počtem pracovních dnů a polská centrální banka v tomto období nemění měnovou politiku a také s ohledem na očekávané zpomalení ekonomiky eurozóny v příštím roce by celkový obrázek v lednu mohl vypadat opatrněji.

Analytici stále očekávají určité utažení měnové politiky. Otázkou je, zda to bude alespoň o 100 bazických bodů, jež pro příští rok započítaly forwardové sazby.

"Tempo, jež v tuto chvíli trhy očekávají, je příliš vysoké," řekl Michal Dybula, ekonom z BNP Paribas ve Varšavě.

"(Trhy) budou zklamané kvůli vnějším faktorům. ECB zřejmě v dohledné době s ničím hmatatelným nepřijde (v oblasti sazeb); v lokálním měřítku zlotý zůstane silný a v jádrových ukazatelích nebudou žádné inflační tlaky."

Protichůdné komentáře členů bankovní rady však uvedly některé hráče v souvislosti s měnovým jednáním příští středu v pochybnosti.

Páteční průzkum Reuters ukázal, že 10 z 18 oslovených analytiků nečeká změnu hlavní sazby centrální banky, jež se nyní nachází na rekordním minimu 3,5 procenta. Ostatní čekají zvýšení sazby o 25 bazických bodů. [ID:nLDE6AI0KV]

REGIONÁLNÍ VÝHODA

Silnější výhled růstu v Polsku znamená, že v regionu zlotý nejvíce těží z přílivu levných peněz v důsledku kvantitativního uvolňování americké centrální banky (Fed). Tento trend by zvýšení polských sazeb, jež se drží na stejné úrovni 16 měsíců, ještě zesílilo, přičemž by zejména snížilo poptávku po koruně.

Na druhou stranu jakékoli zpomalení tempa utahování měnové politiky oproti očekávání by polskou měnu <EURPLN=> mohlo poškodit. Zlotý od dubna, kdy vyšplhal na letošní vrchol, odevzdal zhruba 3 procenta letošních zisků.

Většina analytiků předpověděla, že sazby v Polsku do konce roku 2011 vzrostou o 50 až 100 bazických bodů.

Forwardové kontrakty (FRA) <PLN6X9F=>, jež ukazují na úroveň tříměsíčních úrokových sazeb za šest měsíců, v pátek kotovaly na 4,50 procenta, o 5 bazických bodů níž proti úterý, přičemž však naznačovaly sérii zvyšování sazeb.

Nigel Rendell, stratég z RBC, uvedl, že trhy započítávají strmý růst. "V Polsku bychom zřejmě chtěli dostávat fixní sazbu, jelikož v úrokové křivce už je zahrnuto značné zvýšení sazeb," řekl.

RBC minulý týden vybrala zisk z dlouhých pozic ve zlotém vůči koruně po výprodeji spojeném se zpevněním dolaru, ačkoli uvedla, že zlotý bude nadále vůči české měně posilovat díky rozdílu ve výhledech měnových politik obou zemí.

ROZDÍLNÉ VÝHLEDY

Česká národní banka (ČNB) v aktuální prognóze na začátku listopadu odsunula předpoklad zvýšení sazeb ze současných 0,75 procenta, nejnižší úrovně v regionu, směrem ke konci příštího roku kvůli očekávanému zpomalení ekonomického růstu, způsobenému vládními škrty v příštím roce. [ID:nMUL458725]

Analytici nicméně mají za to, že ČNB pohne sazbami už v polovině příštího roku kvůli silnějšímu výkonu zpracovatelského sektoru a čilé domácí poptávce. Finanční trhy započítávají utažení sazeb v Česku do šesti měsíců.

V Maďarsku, kde jsou sazby nastaveny na rekordně nízkých 5,25 procenta, vezme centrální banka v aktuálních prognózách na konci měsíce v úvahu daňové a penzijní změny vlády přijaté kvůli úsporám v rozpočtu. Ty podle banky signalizují zrychlení domácí inflace.

Ekonom z Nomury Peter Attard Montalto řekl, že v Maďarsku, které se potýká s jednou z nejvyšších měr zadlužení v regionu, by zvýšení sazeb mohlo přispět k zotavení tím, že by pomohlo domácnostem, které mají dluhy v zahraničních měnách.

A zatímco maďarská vláda se snaží znovu získat důvěru trhu poté, co šokovala investory sérií opatření včetně "krizových daní" pro banky a další vybraná odvětví a odložila penzijní reformy, vyšší úrokové sazby by mohly pomoci k posílení forintu.

Forint v současné době stojí o 16 procent níž k euru proti historickému maximu z poloviny roku 2008. Vůči švýcarskému franku je dokonce o 30 procent slabší, což ničí majitele hypoték, neboť většina půjček na bydlení je v Maďarsku vedena ve švýcarské měně.

"I při slabém ekonomickém výhledu mohou normalizovat měnovou politiku docela brzy v prvním čtvrtletí příštího roku," řekl Montalto.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK