Zástupci evropských institucí a MMF konstatovali, že řecká vláda slíbila přijmout další opatření, která by příští rok umožnila snížit rozpočtový deficit na 7,4 procenta hrubého domácího produktu a splnit tím podmínky úvěru. Plán rozpočtu počítá například se snížením provozních a mzdových výdajů ve ztrátových státních podnicích, snížením nákladů na zdravotní péči i výdajů na obranu. Vláda se také z 11 na 13 procent chystá zvýšit daň z přidané hodnoty.
MMF věří, že Řecko bude schopno vrátit se na finanční trhy pro nové peníze ještě před koncem tříletého úvěrového programu. Pokud by se však Atény ocitly kvůli navýšení splátek po vypršení programu v obtížích, bude fond připraven mu splátky prodloužit nebo poskytnout další úvěry, řekl Thomsen na tiskové konferenci v Aténách.
EU a MMF poskytly v květnu Řecku rekordní finanční pomoc o celkovém objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) výměnou za razantní škrty výdajů, zvýšení daní a strukturální reformy. Řecko bylo v letošní krizi eura první zemí, která požádala o pomoc, druhou se o tomto víkendu stalo Irsko.
Řecko mělo v letošním roce snížit rozpočtový deficit na 8,1 procenta HDP, schodek však bude kvůli dopadu slabé ekonomiky a úsporných opatření na státní příjmy podstatně vyšší a překročí devět procent. Navíc statistický úřad Evropské unie Eurostat revidoval loňský deficit na 15,4 procenta z dosud uváděných 13,8 procenta, což také ztížilo snížení letošního schodku.