Ministr zemědělství Ivan Fuksa i premiér Petr Nečas (oba ODS) ve svých dnešních vystoupeních zopakovali, že současná podoba návrhu státního rozpočtu pro příští rok skutečně nepočítá s žádnými penězi na dorovnávací platby, u zemědělské veřejnosti známé jako platby top- up. Ministr ve svém vystoupení připustil, že další jednání v závěru letošního a během celého příštího roku by mohly vést k uvolnění alespoň části prostředků. Výplata agrárních dotací začíná až v prosinci daného roku.
Fuksa přítomné zemědělce vyzval k rozvážnosti, přílišný tlak na navýšení rozpočtu by prý mohl farmáře poškodit v očích veřejnosti ."Požadavky na plné dotace v době, kdy všichni ostatní šetří, by mohly poškodit naši snahu přesvědčit veřejnost, aby kupovaly české potraviny," uvedl Fuksa, který od svého červencového nástupu do funkce mluví o nutnosti podpory domácích produktů a podporuje projekty na jejich propagaci.
Stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám z národních rozpočtů, známým také pod jménem top-up. Dotační rozdíly by měly zmizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit až v roce 2014.
Do Lucerny dnes kromě stovek zemědělců dorazili také vedoucí představitelé dalších nevládních organizací a zemědělských odborů i šéfové největších firem v oboru, mimo jiné majitel skupiny Agrofert Holding, podnikatel Andrej Babiš.