"Euro pokračovat bude a nemám důvod spekulovat, zda se stejným počtem zemí, to není podstatné. Ale bude to za cenu rozsáhlých fiskálních transferů a vnitrokontinentálního rozdělování, tedy zavedení Evropské fiskální unie, a opuštění principů demokracie, tedy ve prospěch Evropské politické unie. To vše bude zaplaceno dlouhodobou stagnací evropské ekonomiky," uvedl prezident.
Rozpočtová i politická unie dokonce může podle prezidenta i fungovat. "Ale bez demokracie, tedy jen za cenu vytvoření autoritářské evropské centrální vlády," dodal.
Naopak děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík očekává, že eurozóna se v současné podobě do deseti až 15 let rozpadne. "Optimálním řešením by byla demontáž stávající eurozóny a příprava nového hospodářského projektu, ve kterém by bylo jen takzvané tvrdé jádro, tedy Německo, Rakousko, Belgie, Nizozemí a Lucembursko," uvedl.
Podle Klause je představa, že se eurozóna rozpadne, jen pouhou iluzí. "Evropští politici jsou připraveni nést jakoukoliv cenu za udržení projektu eura," uvedl. Upozornil také, že na summitech EU se v současnosti nediskutuje o ničem jiném, než právě o postupném vzniku společné rozpočtové politiky. Vznik takzvané Evropské fiskální unie však podle Klause bude dlouhodobým procesem, při kterém bude zemím více a více ubírána rozpočtová suverenita.
Klaus rovněž zopakoval, že projekt eura je riskantním politickým a až následně ekonomickým projektem, při jehož vzniku nebyly brány v úvahu jednoduché ekonomické argumenty a teorie.