"Němci jsou v růstovém rozpoložení. Znovu investujeme, znovu nakupujeme, lidem se vede dobře a opět utrácejí," řekl Brüderle v parlamentu. "Letošní vzestup nám přinese veselé Vánoce," dodal.
Vedle silného vývozu, který nastartoval letošní prudké oživení, přispívá k růstu německé ekonomiky stále více i soukromá poptávka, kterou do velké míry podporuje pokles nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti v zemi klesla v říjnu na 18leté minimum sedm procent a počet nezaměstnaných sestoupil pod politicky citlivou hranici tří milionů na 2,945 milionu, nejníže od roku 1992. Brüderle upozornil, že klesá i počet dlouhodobě nezaměstnaných, což se v minulosti nikdy nestalo.
"Jsem přesvědčen, že brzy bude možné dosáhnout plné zaměstnanosti. V některých oblastech jižního Německa se jí už blížíme," řekl Brüderle. "Plná zaměstnanost" v reálném významu slova se v tržní ekonomice pohybuje kolem takzvané míry přirozené nezaměstnanosti, respektive takové nezaměstnanosti, jejíž pokles by již zvyšoval míru inflace. Ve Spojených státech odhadují ekonomové tuto míru mezi 4-5 procenty, v Evropě je tato hranice kvůli méně pružnému trhu práce vyšší.
Německá vláda minulý měsíc více než zdvojnásobila odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní rok na 3,4 procenta z dříve předpokládaných 1,4 procenta. V souvislosti s letošním prudkým oživením z hluboké recese se začíná mluvit o novém "německém hospodářském zázraku".
V loňském roce se hrubý domácí produkt Německa propadl o 4,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války. V letošním třetím čtvrtletí se růst německého HDP v mezičtvrtletním srovnání zpomalil na 0,7 procenta z dvacetiletého maxima 2,3 procenta ve druhém čtvrtletí a meziroční růst zůstal na vysoké úrovni 3,9 procenta. Indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Německu jsou nyní na mnohaletých maximech, což ukazuje optimismus do budoucna.