Server připomněl, že už na říjnovém summitu Evropské unie se řešilo vytvoření "stálého mechanismu krizového řízení pro státy eurozóny". Ten by nahradil současný fond, který unie vytvořila po dohodě o finanční pomoci Řecku a z nějž má nyní směřovat pomoc také Irsku.
"Rýsuje se přitom několik scénářů, včetně participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je proto zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici ČR," stojí v materiálu pro jednání vlády, který měli ministři podle serveru na stole tento týden. Věci veřejné údajně požádaly o odložení projednávání textu, aby se vyjasnilo, jaké by byly náklady pro Česko, pokud by se na plánu podílelo.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k plánu, že by se Česko podílelo na krizovém plánu pro záchranu zemí eurozóny, řekl, že je k tomu "velmi zdrženlivý". "Pokud zaznívá, že bychom snad měli vyjednat opt out na euro, tak to není pozice české vlády," dodal Kalousek.
Jeden z ministrů, který na spor ve vládě server upozornil, řekl, že k zapojení do evropského plánu je zdrženlivá i centrální banka. iDnes připomněl i Klausovo středeční vyjádření, že euro je politický a ekonomický projekt, který byl od počátku riskantní.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas na otázku k materiálu, který měla na stole vláda v utajeném režimu, serveru sdělil, že žádná taková věc na vládě nebyla projednávána.