"V důsledku tohoto předběžného opatření ministerstvo financí není oprávněno přijímat nabídky, ani prodloužit lhůtu pro podání nabídek. Uchazečům bylo oznámeno, aby nabídky ve shora uvedené lhůtě nepodávali s tím, že po zrušení předběžného opatření bude ministerstvem financí lhůta pro podání nabídek v nezbytném rozsahu prodloužena," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.
Již na konci září přitom Jakob informoval, že kvůli rozhodnutím anitmonopolního úřadu se termín ze 7. prosince posune na příští rok. "Předpokládám, že nový termín pro podání nabídek připadne nejdříve na jaro příštího roku, spíše ale později," řekl tehdy ČTK Jakob.
Antimonopolní úřad pozastavil miliardovou zakázku na sanaci ekologických škod ke konci září na návrh konsorcia PPF Advisory, které se ohradilo proti svému vyloučení z tendru. Úřad se už druhým vyloučením konsorcia zabývá od srpna. V prvním případě antimonopolní úřad sdružení loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o zakázku. Ministerstvo financí sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci. V tendru tak prozatím zůstali tři uchazeči.
MF vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Samotnou cenu MF nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit.
Ministerstvo životního prostření a ministerstvo financí mají nyní od vlády za úkol předložit analýzu nákladů na likvidaci starých ekologických zátěží. Podle informací tisku Česká inspekce životního prostředí nedávno dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací na 40 až 50 miliard korun.
Ministerstvo financí koncem září oznámilo, že připravilo způsob a metodiku, jak dojít k odhadu skutečných nákladů zakázky na odstranění starých ekologických škod. Podle analýzy zadané v roce 2008 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) činí cena všech sanací starých ekologických závazků státu 40 miliard korun.
Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstala Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.