Předseda horní komory parlamentu zopakoval, že má k zákonu rozporuplný vztah. Na jedné straně chce prý zabránit zdražení elektřiny pro občany, na druhé straně prý nejsou vyloučeny arbitráže, ve kterých by šlo o miliardy korun.
"Já jako zákonodárce a mí kolegové jsme povinni chránit peníze na všech úrovních," řekl Štěch. Na nebezpečí arbitráží a nepřímou retroaktivitu zákona prý upozorňuje legislativní odbor Senátu. Štěch nicméně připustil, že pokud by měl hlasovat dnes, zvedl by ruku pro zákon, aby zabránil zdražení proudu.
Senát může při projednávání zákona vyjádřit vůli návrhem se nezabývat, zákon následně putuje rovnou k prezidentovi. Senátoři by tak dali najevo své pochybnosti, zároveň by ale zákonu nevystavili stop. V praxi se tak neprojednání téměř rovná souhlasu. V roce 2007 takto Senát postupoval u tehdejší vládní reformy veřejných financí, tzv. Topolánkova batohu.
Poslanci zákon, kterým zdanili podporu fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili v režimu legislativní nouze. Chtěli zabránit prudkému růstu cen elektřiny, k němuž mělo v důsledku zákona o podpoře obnovitelných zdrojů dojít v příštím roce. S novým zákonem by se měly ceny zvednout o 5,5 procenta.
Prezident Václav Klaus informoval minulý týden předsedkyni Poslanecké sněmovny dopisem, že přijetí novely zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky, umožní. V dopise uvedl, že novelu zákona ponechá bez svého podpisu, aniž by ji však vrátil sněmovně k novému projednání. Tím umožní, aby zákon nabyl účinnosti.