...problémům dalších ekonomik na okraji eurozóny a prodávali jednotnou měnu při jakémkoli zpevnění.
Ministři financí Evropské unie schválili půjčky Dublinu v objemu 85 miliard eur, jež by měly zemi pomoci pokrýt nekvalitní bankovní úvěry a překlenout rozpočtový deficit, a odsouhlasili obecnou podobu trvalého mechanismu řešení krizí.
Tento mechanismus by od roku 2013 mohl soukromé držitele dluhopisů přimět podílet se na nákladech restrukturalizace státních dluhů. [ID:nLDE6AR0MC]
Klíčovou otázkou je, zda EU udělala dost, aby odvrátila nákazu dalších členských zemí eurozóny jako Portugalsko a Španělsko. Tento problém zůstal nevyřešen od května, kdy dostalo finanční záchranu Řecko.
"Euro se nadále prodává, když posílí, a jakékoli zlepšení je pouze dočasné," řekla Ankita Dudani, měnová stratéžka z RBS Global Banking. "Irsko je vyřešené, ale teď je otázkou, zda Portugalsko bude potřebovat pomoc ještě letos, nebo zkraje příštího roku. A pak tu je Španělsko."
Euro <EUR=> v 10:55 ztrácelo 0,4 procenta na 1,3235 dolaru, když při předchozím obchodování v Asii oslabilo až na 1,3182 dolaru, nejníž od 21.září. Jednotná měna v pátek klesla pod hladinu 100denního klouzavého průměru, a dalším cílem je tak 200denní pohyblivý průměr, nyní na 1,3131 dolaru.
Mnozí dealeři se domnívají, že Evropský mechanismus finanční stability, v květnu zřízený společný fond EU a MMF, nemusí v případě potřeby disponovat dostatečnými prostředky na podporu Španělska. [ID:nLDE6AR09R] <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Časová osa krize eurozóny: http://link.reuters.com/nyx95q Multimediální pokrytí: http://r.reuters.com/hus75h Graf dluhových potíží států: http://r.reuters.com/zem66q ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
[N/Reuters/Finance.cz]