Kolik bude mít Česko po roce 2013 v Bruselu k dispozici, zatím podle Brauna stále není jasné. Podle odborníků je možné očekávat, že v letech 2014 až 2020 budou mít členské státy EU na vyrovnávání rozdílů mezi regiony méně peněz než v současném období.
Česká vláda si podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského bude chtít uchovat vliv na určování priorit, kam bude evropské peníze směřovat. V tom je zajedno i s dalšími členskými státy EU ze střední a východní Evropy.
"Česká republika trvá na tom, aby se výdaje Evropy soustředily na snížení zaostalosti nejvíce znevýhodněných regionů a posilování harmonického vývoje EU," řekl dnes Jankovský.
Vláda má mít svůj postoj k nové kohezní politice EU, jejímž cílem je snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje regionů, hotový do konce února příštího roku, uvedl Braun.
V současném programovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu kolem 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu zhruba 657 miliard korun.
Evropské fondy v současném období 2007 až 2013 poskytují nejvíce 85 procent dotace, zbytek připadá na národní zdroje. Podílet se na financování projektů musejí přibližně ve stejném poměru také příjemci dotací.