...2012
* Vysoké deficity státům znemožňují přijmout euro
* Inflace v regionu je pod kontrolou
Ekonomiky postkomunistických států střední a východní Evropy čeká v příštích dvou letech stabilní zotavení, uvedla v pondělí Evropská komise, která vzestupně revidovala prognózy růstu HDP většiny států regionu.
Komise ve svém pravidelném šestiměsíčním ekonomickém výhledu předpověděla, že převážná část těchto zemí zřejmě schodky veřejných rozpočtů významně nesníží, přičemž jasně uvedla, že žádná z nich nebude v brzké budoucnosti schopna přijmout euro. -------------------------------------------------------------- Pro celou prognózu klikněte na: http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2010_autumn_forecast_en.htm -------------------------------------------------------------
Státy, které vstoupily do EU v letech 2004 a 2007, podle komise udrží inflaci pod kontrolou, ale v mnoha případech se budou i nadále potýkat s vysokou nezaměstnaností.
Ekonomika Polska, největší z postkomunistických zemí v EU, by měla letos vzrůst o 3,5 procenta, v příštím roce o 3,9 procenta a v roce 2012 o 4,2 procenta.
Mezi všemi státy Evropské unie mají letos expandovat rychleji pouze Švédsko a Německo, a to o 4,8 procenta, respektive o 3,7 procenta. V dalších dvou letech je však Polsko rychlostí rozvoje předhoní.
V eurozóně výhled předpokládá pro léta 2010, 2011 a 2012 růst o 1,7 procenta, 1,5 procenta a 1,8 procenta.
"Hlavním tahounem tohoto oživení jsou postupné zlepšování situace na pracovním trhu, vzestup spotřebitelské a podnikatelské důvěry a sílící příliv zahraničního kapitálu," uvedla komise.
Česká republika by měla letos vzrůst o 2,4 procenta, příští rok o 2,3 procenta a v roce 2012 o 3,1 procenta, říká zpráva.
Mezi východoevropskými členy EU mají letos projít recesí pouze Bulharsko, Lotyšsko a Rumunsko, v příštích dvou letech mají ale i tyto země nastoupit na cestu silného rozmachu.
Maďarská ekonomika, které dobíhá půjčka od Mezinárodního měnového fondu (MMF) v objemu 25 miliard, má v letošním roce expandovat o 1,1 procenta, v roce 2011 o 2,8 procenta a v roce 2012 o 3,2 procenta.
Růst by ovšem mohly přidusit mimořádné daně uvalené na finanční instituce a další odvětví za účelem zkrocení rozpočtového deficitu.
"Bankovní daň zřejmě přitlumí množství úvěrů pro společnosti i domácnosti," uvedla komise.
"Další speciální daně pro energetiku, telekomunikační společnosti a maloobchody by mohly mít negativní dopad na podnikatelské prostředí kvůli zvyšující se institucionální nejistotě," dodává zpráva.
S výjimkou fiskálně spolehlivého Bulharska ostatní země nesplní kritérium EU pro přijetí eura, kterým je snížení rozpočtových deficitů pod 3 procenta hrubého domácího produktu.
V některých případech schodek dokonce ještě vzroste.
Státy nemají oficiálně stanovené termíny pro vstup do eurozóny, přičemž většina z nich uvádí, že by jednotnou měnu chtěly přijmout co nejrychleji. Podporu veřejnosti pro začlenění do bloku společné měny však v některých zemích podkopaly současné dluhové problémy v eurozóně.
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]