"Očekávám, že během příštích šesti až sedmi let dosáhneme kapacity osmi milionů barelů denně," řekl Ghazbán, který byl po americké invazi do Iráku v roce 2003 ministrem ropného průmyslu.
Irák podepsal s nadnárodními ropnými společnostmi po loňských aukcích ropných polí dohody, které by teoreticky mohly zvýšit celkovou těžbu do roku 2017 na 12 milionů barelů denně. Irák by se tím v těžebních kapacitách dostal na úroveň Saúdské Arábie, největšího vývozce ropy na světě. Analytici však poukazují na nerozvinutou infrastrukturu a nejistou bezpečnostní situaci jako hlavní překážky dosažení tohoto cíle.
Irák se stále ještě snaží dostat svou těžbu k úrovni tří milionů barelů za den z konce 80. let před invazí do Kuvajtu a mezinárodní odvetou za ni. Podle říjnové ankety agentury Reuters u analytiků by příští mohla jeho produkce vzrůst na 2,8 milionu b/d z letošních 2,5 milionu a do roku 2015 stoupnout na 4,6 milionu b/d.
Vláda sdělila, že od ledna se irácká těžba zvýší díky produkci v poloautonomním Kurdistánu. Těžařské firmy v této oblasti jsou připraveny exportovat více než 100.000 b/d, tento vývoz je však zatím kvůli sporům mezi Bagdádem a vládou regionu blokován.