S návrhem PVK se ztotožňuje také Pražská vodohospodářská společnost, která spravuje vodohospodářskou infrastrukturu v Praze, potvrdila ČTK mluvčí PVS Jana Almerová.
Cena vody v hlavním městě vzrostla naposledy letos v lednu, zvýšila se tehdy pouze o inflaci. Jak dnes dále uvedla Dvořáková, i po případném růstu ceny o více než devět procent by výsledná cena přesahující 61 korun za metr krychlový měla zůstat pod celorepublikovým průměrem.
Výsledná cena vody v Praze je zpravidla dohodou mezi Prahou, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady obou společností. V souladu s cenovým věstníkem ministerstva financí si výrobce do ceny vody smí zakalkulovat jen oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřený zisk.
Spotřeba vody v Praze, ale i celé ČR trvale klesá. Pražané přitom podle odborníků spotřebují přibližně o čtvrtinu více vody než je celorepublikový průměr.
PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.
PVS je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město. To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.