Státní dluhopisy dnes v rámci pravidelných aukcí prodávala také Francie. Ta ale dopadla lépe.
Španělské ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 2,47 miliardy eur (asi 61,6 miliardy Kč) se splatností tři roky. Zájem o dluhopisy byl přitom asi dvakrát vyšší, než kolik jich úřad nabízel. Centrální banka ale uvedla, že průměrný roční úrok z prodaných papírů vzrostl na 3,7 procenta, zatímco v minulé aukci letos v říjnu činil jen 2,5 procenta.
Ministerstvo mělo v plánu prodat státní dluhopisy v objemu 1,75 až 2,75 miliardy eur, nakonec ale přijalo nabídky na zmíněných 2,47 miliardy eur. Španělsko se snažilo využít příznivější situace, neboť ve středu mu klesly tržní sazby v očekávání, že Evropská centrální banka dnes přijme opatření, která by zmírnila napětí na trhu.
Státní dluhopisy dnes prodávala i Francie, která umístila cenné papíry splatné v roce 2017, 2018 a 2025. Za jejich prodej dohromady získala asi 5,4 miliardy eur (zhruba 134,8 miliardy Kč), čímž zároveň uzavřela prodej dluhopisů plánovaný na letošní rok. Tuto aukci, i když byla také součástí plánovaného prodeje dluhopisů, trh pozorně sledoval proto, aby se ujistil, že poptávka po dluhopisech klíčových zemí eurozóny nijak neutrpěla.
Vzhledem k tomu, že dluhopisy, které prodávala Francie, mají mnohem delší dobu splatnosti, byl s nimi spojen i vyšší úrok. Ten byl ale stále o mnoho nižší než v zemích na periferii eurozóny. Dluhopisy splatné v roce 2017 mají průměrný výnos 2,62 procenta, výnos dluhopisů splatných o rok déle činí 2,92 procenta. Poslední tranše dluhopisů splatných v roce 2025 s sebou nese roční výnos 3,57 procenta.
Prodej státních dluhopisů je pro každý stát rutinní záležitostí. Výnos z prodeje cenných papírů slouží k zajištění běžných potřeb státu. V poslední době si ale finanční trhy i média průběhu aukcí státních dluhopisů všímají mnohem víc, a to v souvislosti s dluhovou krizí v eurozóně. Ta je jednou z hlavních příčin, proč se řadě zemí obsluha dluhu prodražuje.