...procent
* Koruna v roce 2011 asi rozšíří zisky, leu se zotaví
* Forint bude zaostávat, ačkoli posílí o 2,5 procenta
Sándor Petö
BUDAPEŠMěny zemí střední Evropy zřejmě v příštím roce posílí díky pokračujícímu oživení tamních ekonomik, mohou však zaznamenat výkyvy jako v posledních týdnech, pokud se prohloubí dluhová krize v eurozóně, ukázal ve čtvrtek průzkum Reuters.
V průzkumu uskutečněném mezi 29.listopadem až 1.prosincem předpovědělo 37 analytiků, že zlotý <EURPLN=> proti středečnímu závěru za 12 měsíců zpevní o 5,5 procenta na 3,8 za euro, a rozšíří tak dosavadní letošní růst o 2,5 procenta.
Koruna <EURCZK=>, jež díky vzestupu o více než 5 procent vede letošní žebříček měn v regionu, by měla zpevnit o dalších 3,2 procenta na 24,2 za euro.
Leu <EURRON=> by měl také posílit o 3,2 procenta na 4,16 za euro poté, co letos oslabil o více než 1 procento.
Forint letos ztratil 3 procenta, a tak jeho předpokládané zpevnění o 2,5 procenta tento pokles vyváží pouze zčásti <EURHUF=>.
Měny by měly posílit již v průběhu příštích týdnů s výjimkou forintu, který zřejmě rok uzavře bez větších změn.
Měny letos nenaplnily prognózy, když investorům chuť po výnosech v prvním pololetí zkazila dluhová krize v Řecku a v posledních týdnech potíže Irska.
Vyhlídky rozvíjejících se trhů EU kalí obavy, že za kořist krizi mohou padnout i Portugalsko a Španělsko.
ZOSTŘENÝ POHLED NA FISKÁLNÍ RIZIKA
Oživení v Polsku a Česku zaznamenalo silný start, třebaže v Maďarsku zůstává mdlé.
Rumunsko, jež realizuje úsporná fiskální opatření, se stále nachází v recesi, ale jeho zadlužení je výrazně nižší než v Maďarsku, jehož vláda v posledních měsících často mátla trhy neortodoxními kroky v oblasti ekonomické polititky.
Oproti průzkumu z minulého měsíce se 12měsíční prognózy analytiků u koruny zlepšily na 24,20 z předchozích 24,25 za euro a u rumunské měny na 4,16 z dřívějších 4,19 za euro. Předpověď pro zlotý setrvala na 3,8 za euro, zatímco u forintu analytici předpověděli slabších 272,50 oproti dříve uváděným 270 za euro.
Maďarsko by v příštím roce mělo srazit rozpočtový schodek pod hranici 3 procent HDP, na jednu z nejnižších úrovní v EU.
Investoři se však obávají o střednědobou fiskální pozici a hodnocení závazků země vzhledem k jednorázovým opatřením redukujícím rozpočtový deficit. Ta zahrnují mimořádné daně pro velké firmy a plán utracení úspor, jež stát převezme z penzijních fondů.
"S výhledem na roky 2013 až 2014 zeje v rozpočtu velká díra," řekl Zsolt Kondrat z MKB Bank. "Vláda bude něco muset udělat a já očekávám, že taky něco udělá... Dojde k určité reformě, výdajovým škrtům."
Maďarská centrální banka tento týden jako první v regionu od globální krize v roce 2008 zvedla úrokové sazby. Obavy však vyvolala navrhovaná změna zákona o centrální bance, jež by vládě umožnila do bankovní rady jmenovat své kandidáty.
Zvýšení sazeb v Maďarsku zřejmě jako první bude následovat Polsko. Vyhlídky zlotého také zlepšují robustní polský růst, příliv výnosů z privatizace a možnost konverze prostředků z EU do polské měny.
Koruna, jež představuje bezpečnou měnu regionu, v posledních týdnech také utrpěla v důsledku obav o eurozónu.
"Pozornost se v příštích dnech a dokonce týdnech zřejmě bude nadále upírat k eurozóně, a to bude otvírat dveře vývoji kurzu eura ke koruně," řekla Helena Horská z Raiffeisenbank.
Pro údaje klikněte na: <CEEFXPOLL01>
Pro další komentáře analytiků klikněte: [ID:LDE6B026I]
[Ť/Reuters/Finance.cz]