O změně přístupu k měnové politice rozhodlo čínské politbyro. Jeho rozhodnutí lze podle agentury Reuters považovat za bod zvratu v dosavadním přístupu a je možné, že kromě vyšších sazeb tato změna přinese i přísnější kontrolu úřadů nad poskytováním dalších úvěrů.
Úředníci také oznámili, že Čína zachová proaktivní fiskální politiku. To znamená, že vláda chce pokračovat v investicích, přestože je zároveň odhodlána zpřísňováním měnové politiky bojovat proti inflaci. O změnách čínské měnové politiky jednali několik týdnů poradci tamní centrální banky a dnešní souhlas politbyra patrně završil zásadní změny, které nyní Peking zavede do praxe.
"Znamená to, že za účelem řízení likvidity a ovlivňování inflace mohou být nyní využity všechny možné nástroje měnové politiky," řekl ekonom Ken Peng z banky Citigroup v Pekingu. "V minulosti jsme se jasně zaměřovali na administrativní opatření, do budoucna bychom ale mohli využívat i další opatření na úpravu cen prostřednictvím úrokových sazeb," dodal. Peng čeká, že Čína do konce příštího roku zvýší úrokové sazby pětkrát.
Míra inflace v Číně v říjnu vystoupila na 4,4 procenta, a dostala se tak nejvýše za více než dva roky. Za růstem cenové hladiny jsou přitom hlavně potraviny, což je pro Peking obzvlášť znepokojivé. Výrobní inflace v říjnu vzrostla dokonce na pět procent.